Вие имате прво да ја знаете вистината

ТУРЦИЈА КАТЕГОРИЧНА – “Не се закануваме и не уценуваме но ова се нашите услови за влез на Шведкса и Финска во НАТО!“

Министерот за надворешни работи на Турција, Мевлут Чавушоглу денес изјави дека Турција ќе го поддржи членството на Шведска и Финска во НАТО доколку престанат да ги поддржуваат терористичките организации во нивните земји, да обезбедат јасни безбедносни гаранции и да ја укинат забраната за извоз на Турција.

По состанокот на министрите за надворешни работи на НАТО во Берлин, Чавушоглу кажа дека – „шефовите на шведската и финската дипломатија во одделни разговори се обиделе да разговараат на загриженоста на Турција“.

Тој додаде дека Турција никому не се заканува и не ја користи сегашната ситуација, но ја истакна поддршката на Шведска за курдската милитантна организација ПКК, која Турција, Европската унија и САД ја сметаат за терористичка.

Финска денес потврди дека ќе поднесе барање за членство во НАТО, а се очекува и Шведска да го следи примерот, како одговор на руската инвазија на Украина, но загриженоста на Турција може да биде пречка, бидејќи одлуките за проширување на Алијансата мора да се носат со консензус од сите 30 земји-членки.

Тука мора да има апсолутни безбедносни гаранции. Тие мора да престанат да ги поддржуваат терористичките организации“, изјави Чавушоглу, нагласувајќи дека Шведска и Финска мора да ја укинат забраната за извоз на некои од нивните производи од одбранбената индустрија во Турција.

Нашиот став е совршено отворен и јасен. Ова не е закана, тоа не се преговори во кои се обидуваме да ги наметнеме нашите интереси, а не е ни популизам. Очигледно се работи за поддршка на две потенцијални земји-членки на тероризмот“, изјави првиот човек на турската дипломатија.

Тој повтори дека Турција, која се приклучи на НАТО пред 70 години, не се противи на политиката на отворени врати, додавајќи дека разговорите со шведските и финските колеги биле добри и дале предлози за да се смират легитимните грижи што Турција ќе ги разгледа.

Чавушоглу, како што кажа, на министрите за надворешни работи на Шведска и Финска им дал докази дека во нивните земји живеат терористи, посочил дека Шведска не ги почитува позициите на Анкара и нагласил дека викендов во Стокхолм се одржале состаноци на ППК.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!