Вие имате прво да ја знаете вистината

ВОЗНЕМИРУВАЧКИ СЦЕНИ И ПОТРЕСНИ МОМЕНТИ ОД ЕВАКУАЦИЈАТА НА БРАНИТЕЛИТЕ ОД ФАБРИКАТА АЗОВСТАЛ: “На Украина и требаат живи украински херои!“ (фото/видео)

Украинската армија во вторникот објави дека работи на евакуација на преостанатите војници од нивното последно упориште во опколеното пристаниште Мариупол, препуштајќи ја контролата над тој град на Русија.

Евакуацијата веројатно го означи крајот на најдолгата и најкрвавата битка во војната и значителен пораз за УкраинаМариупол е во урнатини по руската опсада во која загинаа десетици илјади луѓе, тврди Украина.

Стотици украински војници и цивили со недели се кријат под градската фабрика за челик Азовстал. Повеќе од 260 војници, некои од нив тешко ранети, ја напуштија фабриката во понеделникот.

Гарнизонот Мариупол ја исполни својата борбена мисија“, се вели во соопштението на украинските вооружени сили со кое се најавува евакуација.

Итната помош превезува ранети војници од фабриката Азовстал, Мариупол
Возила на руските сепаратисти, кои наводно превезувале украински борци кои ја напуштаат фабриката Азовстал во Мариупол
Возила на руските сепаратисти, кои наводно превезувале украински борци кои ја напуштаат фабриката Азовстал во Мариупол

Врховната воена команда им нареди на командантите на единиците стационирани во Азовстал да ги спасат животите на човештвото. Бранителите на Мариупол се хероите на нашето време“, се додава во соопштението.

Украинската заменик-министерка за одбрана, Ана Малиар, соопшти дека 53 тешко повредени борци се пренесени во болницата во Новоазовск под руска контрола, а уште 211 борци се евакуирани преку хуманитарен коридор во Оленивка, област контролирана од проруските бунтовници.

Возила на руските сепаратисти, кои наводно превезувале украински борци кои ја напуштаат фабриката Азовстал во Мариупол
Возила на руските сепаратисти, кои наводно превезувале украински борци кои ја напуштаат фабриката Азовстал во Мариупол

Ќе следи потенцијална размена на сите евакуирани украински борци и руски затвореници“, додаде таа.

Во тек се напори за евакуација на преостанатите борци во фабриката за челик Азовстал, соопшти украинската војска. Нивниот точен број не е познат, но се верува дека таму ги има уште околу 600 бранители.

Десетина автобуси со украински војници од Азовстал ја напуштија фабриката во понеделникот, објави медиумската агенција Ројтерс.

Пет автобуси со војници од фабриката за челик Азовстал пристигнаа во градот Новоазовск кој е под руска контрола доцна во понеделникот, изјави сведок за медиумската агенција Ројтерс.

Се надеваме дека ќе можеме да ги спасиме животите на нашите момци“, истакна украинскиот претседател Володимир Зеленски во видео обраќањето во понеделникот вечерта.

Меѓу нив има тешко повредени. Им се помага. На Украина и требаат живи украински херои“, нагласи тој.

Повредените војници пристигнаа во градот Новоазовск со автобус со ознака „Z“, симбол на руската инвазија. Мажите беа легнати на носилки на три нивоа. Еден човек, извлечен, имаше цврсто завиткана глава во дебели завои.

Од почетокот на руската инвазија во февруари, Мариупол стана симбол на отпорот на Украина и подготвеноста на Русија да ги опустоши украинските градови.

Првите евакуации во понеделникот вечерта се случија неколку часа откако Русија соопшти дека се согласила да ги евакуира ранетите украински војници во болницата во Новоазовск.

Москва ја нарекува инвазијата „специјална воена операција“ за демилитаризација и „деназификација“ на УкраинаКиев и неговите западни сојузници го гледаат ова како неоснован изговор за неиспровоцирана војна.

Руските вооружени сили се соочија со неуспеси, а војниците беа протерани од северот и од областа Киев кон крајот на март. Украинскиот контранапад во последните денови ги избрка руските вооружени сили од областа во близина на Харков, најголемиот град на истокот на земјата.

Областите околу главниот град Киев и западниот град Лавов, во близина на полската граница, сè уште се цел на руски напади. Лавов беше цел на серија експлозии рано во вторникот, изјави сведок за медиумската агенција Ројтерс. Засега нема информации за жртви и причинета штета.

Украинските вооружени сили напредуваа во понеделникот сè до руската граница, на околу 40 километри северно од Харков.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!