Вие имате прво да ја знаете вистината

Европа во се поголема дилема: “ШТО АКО НАВИСТИНА УКРАИНА ПОБЕДИ !? ТОА БИ БИЛО ГОЛЕМ ПРОБЛЕМ!“

Во последниот дел од изборот на победничка песна на овогодинешната Евровизија, Европејците ја искористија можноста да покажат солидарност со Украина и да му испратат порака на Владимир Путин. 

Но, зад ентузијазмот поради победничкиот настап на Украина на фестивалот на луксуз, плитка симболика и слаб англиски јазик, најмоќните земји на европскиот континент почнаа да пеат според друга матрица.

По неколку недели загриженост за тоа што ќе се случи ако Русија ја „прегази“ Украина, западноевропските лидери сега се загрижени што би можело да се случи доколку Украина навистина победи, пишува влијателниот портал Politicо.

Уништен руски тенк во Украина

Неодамнешните успеси на Украина во потиснувањето на руските вооружени сили од окупираните територии ги поттикнаа европските лидери, од Франција преку Германија до Италија, да заклучат дека некогаш незамисливата украинска победа сега е многу реална можност.

Иако европските лидери јавно се сочувствуваат со борбата на Украина и во некои случаи се обидуваат да ја поддржат земјата во голем обем, тие исто така стравуваат дека она што францускиот претседател Емануел Макрон го нарече „понижувачка“ Русија минатата недела а истата таа може да создаде сосема нова серија проблеми, изјавија западните власти.

Владимир Путин и Емануел Макрон

Една голема загриженост е дека победата на Украина може да ја дестабилизира Русија, правејќи ја уште понепредвидлива и туркајќи ја нормализацијата на енергетските врски уште подалеку од дофат. Затоа некои западноевропски земји тивко се залагаат за решение на конфликтот што „ќе го спаси лицето на Москва“, дури и ако тоа би ја чини Украина дел од нејзината територија.

Иако Макрон и германскиот канцелар Олаф Шолц постојано повторуваа дека Украина треба да ги одреди условите за прекин на огнот, тие неодамна нагласија дека претпочитаат прекин на огнот, наместо да биде подоцна.

Ние не сме во војна со Русија“, изјави Макрон во говорот пред Европскиот парламент во Стразбур минатата недела, нагласувајќи дека – „должност на Европа е да застане покрај Украина за да се постигне примирје и потоа да се изгради мир“.

Макрон, исто така, кажа дека штом ќе се постигне мир, Европа ќе мора да изгради „нови безбедносни рамнотежи“ – фраза што алармираше во земјите од Централна и Источна Европа, каде што се смета за код за да се награди Владимир Путин со зборови за тоа што се случува на нивна територија.

Емануел Макрон

Шолц „играше“ слична игра за време на долгиот телефонски разговор со рускиот претседател Владимир Путин во петокот. По разговорот, Шолц на социјалната мрежа Твитер објави дека започнал „афера“ во три точки со Владимир Путин, од кои првата е дека „мора да се постигне прекин на огнот во Украина што е можно поскоро“.

Барањето Русија веднаш да се повлече и да ги повлече сите свои сили од украинска територија не беше меѓу тие три точки. Во викенд интервјуто за германскиот весник T-Online, Шолц – кој го одложи испраќањето тешко оружје во Украина – кажа дека Германија ќе продолжи да ги поддржува санкциите против Русија, повторувајќи го својот повик за дипломатско решение.

Владимир Путин и Олаф Шолц

По состанокот со претседателот на САД, Џо Бајден во Вашингтон минатата недела, италијанскиот премиер Марио Драги исто така кажа дека е време да се почне да се размислува за мировен договор.

Се согласивме дека мора да продолжиме да ја поддржуваме Украина и да вршиме притисок врз Москва, но и да се запрашаме како да изградиме мир“, им порача тој на новинарите, додавајќи дека овие напори мора да ја вклучат Украина.

Луѓето сакаат да размислуваат за можноста за постигнување примирје и продолжување на веродостојните преговори. Ова е моменталната ситуација. Мислам дека треба длабоко да размислиме како да го решиме ова“, изјави Драги.

Марио Драги

Дури и кога ја нагласуваат својата поддршка за Украина, фактот што лидерите на трите најголеми земји на ЕУ усвоија речиси идентични мировни преговори во време кога Киев ја има главната рака во борбата, сугерира дека тројката се обидува да изврши притисок врз украинските лидери да се согласат преговорите.

Претседателот на УкраинаВолодимир Зеленски, од друга страна, засега не зборува така за овие работи.

Сакаме руската армија да ја напушти нашата земја – ние не сме на руска почва“, изјави Зеленски во интервју за италијанскиот јавен сервис RAI во четвртокот и додаде: „Нема да му помогнеме на Путин да го спаси лицето плаќајќи за нашата територија. Тоа би било неправедно“.

Макрон ‘залудно’ бара излез за Русија“, додаде Зеленски.

Володимир Зеленски

Украинските власти велат дека секоја отстапка за Москва на територијата – вклучувајќи го и Крим – ќе ја отвори вратата за идни руски упади на нивна територија.

Повикот на европските лидери за разговори со Русија, од друга страна, е спротивен на американската политика. Министерот за одбрана на САД, Лојд Остин по посетата на Киев на крајот на април изјави дека – „Вашингтон верува дека Украина може да победи“.

Запрашана за повикот на Драги за мировни разговори, Карен Донфрид, помошник државен секретар за Европа, кажа дека иако САД веруваат дека конфликтот на крајот ќе се реши преку дипломатија, приоритет на американската администрација останува да и помогне на Украина да се одбрани.

Нашиот фокус денес е да ги зајакнеме украинските вооружени сили на бојното поле што е можно повеќе, така што, кога ќе дојде време, Украина има што е можно поголемо влијание на преговарачката маса“, им кажа таа на новинарите во петокот.

Засега Вашингтон не е загрижен дека европската поддршка за коалицијата предводена од САД за поддршка на Украина слабее. Високиот американски функционер истакна дека ваквите европски дискусии не се ништо ново и дека се уште постои севкупно единство на целта, укажувајќи на подготвеноста на земјите од Словачка до Германија да и дадат оружје на Украина.

Секако дека се грижиме за разликите, но мислам дека и сојузниците разбираат каква е улогата“, изјави функционерот и додаде: „Погледнете ја ЕУ. Тие се расправаат за руската нафта и гас со години, но одеднаш мислат дека можат да постигнат забрана ? Тоа е историска работа“.

Сепак, поделбите меѓу најголемите европски земји, источните членки на ЕУ и САД се значајни и не се ограничени на политичко ниво.

Бела куќа

Една неодамнешна анкета во 27 западни земји покажа дека поддршката за континуиран дипломатски ангажман со Русија е значително посилна во Италија, Германија и Франција отколку во САД или Полска. Истиот тренд е очигледен во однос на помошта за Украина во оружје, со послаба поддршка во големите западноевропски земји.

Џузепе Конте, поранешниот италијански премиер кој сега го води движењето со 5 ѕвезди во земјата, кој е член на широката коалиција на Драги, кажа дека на ЕУ и треба „попромислена стратегија“.

Целата ЕУ, по оваа почетна фаза кога помогнавме со воена помош, треба да се концентрира на преговори и да врши притисок за политичко решение“, изјавил тој за Politico.

Иако беше важно Европа да не го „намали нивото на претпазливост“ кон Владимир Путин, Конте вели дека ЕУ исто така не треба да ја изгуби од вид основната реалност. 

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!