Вие имате прво да ја знаете вистината

Зеленски разговараше со Шолц – Претседателот на Украина од германскиот канцелар побарал само едно нешто!

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски денес изјави дека со германскиот канцелар Олаф Шолц разговарал за ситуацијата на првата линија на украинската војна против Русија и дека се разговарало за дополнителни санкции против Москва како облик на притисок, објави медиумската агенција Ројтерс.

Имав продуктивни разговори со германскиот канцелар. Разговаравме за ситуацијата на линијата на фронтот, натамошниот притисок врз Русија, заострувањето на санкциите, можностите за мир“, напиша Зеленски на социјалната мрежа Твитер.

Тој додаде дека Украина смета на понатамошната поддршка на Германија за неговата земја на патот кон полноправно членство во Европската унија.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!