Вие имате прво да ја знаете вистината

ЗОШТО РУСИЈА ТОЛКУ СЕ ПЛАШИ ОД ФИНСКА ВО НАТО !? Одговорот лежи во рускиот полуостров кој е вистинска „плодна почва“ за нуклеарното оружје на Путин! (фото)

Гневот на Русија поради најавата на Финска за членство во НАТО има сосема опипливи стратешки причини. Се разбира, тие не ги оправдуваат постапките на Владимир Путин, кој ги радикализираше односите со неутралните држави во неговото соседство со агресија против Украина, туку ја откриваат бруталната политика на рускиот претседател како уште поглупава и пофатална за долгорочните интереси на Руска Федерација.

Финскиот консултант, комуникациски експерт и маркетинг експерт Томи Ахонен на својот профил на социјалната мрежа Твитер претстави прилично аргументирана анализа зошто Москва толку се плаши од Финска во НАТО. Одговорот лежи во полуостровот Кола на крајниот северозапад од Русија, кој речиси целосно е во рамките на Арктичкиот круг.

географска карта на полуостровот Кола, Русија

Западниот дел на полуостровот Кола е една од најгустите ризници на нуклеарно оружје на планетата: руската арктичка флота во пристаништето Мурманск има свои бази за нуклеарни мразокршачи, но има и многу бази за нуклеарни подморници вооружени со интерконтинентални боеви глави кои буквално можат да стигнат на другата страна на Земјата. Покрај тоа, на полуостровот има густа мрежа на руски воени воздушни бази, со стратешки нуклеарни бомбардери со долг дострел како што се Tu-160, Tu-122 и Tu 95.

Кола, Русија

Полуостровот има и разни други воени средства и масовно стационирана армија која го чува огромното минерално богатство на полуостровот, од рудници за никел и бакар до хидроелектрични централи и рибарската индустрија.

Меѓутоа, неволјата на Русија е во слабата поврзаност на целата оваа исклучително важна област со остатокот од земјата: целиот полуостров Кола е обединет со татковината само со еден пат и една железница. Од Мурманск до делницата над Санкт Петербург има пат долг 700 километри кој во сегашните геополитички околности беше прилично безбеден. Силите на НАТО би можеле потенцијално да го загрозат само од север, од Норвешка, но оваа почетна позиција не беше многу ветувачка поради помалку од 30 километри ширина на влезната граница.

Според оваа област, Русија одамна распоредила две дивизии од својата копнена армија за да го чува северното крило. Педесет илјади луѓе под оружје го уверуваа НАТО дека нема да биде така лесно.

Со влезот на Финска во НАТО, безбедносната рамнотежа на рускиот полуостров Кола целосно се урива, а целата оваа територија долж финската граница станува практично невозможна за одбрана. Утре силите на Северноатлантската алијанса од Финска можат да го пресечат рускиот пат кон Мурманск на најмалку сто места, а би било многу тешко да се обезбеди со повеќе од милион војници.

НАТО воопшто не треба да ги користи своите поголеми сили: мала диверзантска тактичка група во оваа екстремно пошумена област би можела рутински да ја пресече железничката, патната, комуникациската и електричната инфраструктура и да исчезне без трага меѓу боровите, а таму може да се најде најголемиот воен и нуклеарен потенцијал на Русија кој е логистички отсечен од останатиот дел од земјата.

Од еден (украински) очај, Владимир Путин полека тоне во уште подлабок, фински очај.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!