Вие имате прво да ја знаете вистината

ЛИВЕРПУЛ СЛАВЕШЕ ВО САУТЕМПТОН, ОДЛУКАТА ЗА АНГЛИСКИОТ ШАМПИОН ПАЃА ВО НЕДЕЛА!

Фудбалерите на Ливерпул славеа во претпоследното коло од англиската Премиер лига на гостувањето во Саутемптон со резултат 2:1.

Саутемптон поведе во 13. минута кога Нејтан Редмонд го совлада Алисон Бекер, но Такуми Минамино погоди за 1-1 во 27. минута и тоа беше резултатот со кој екипите заминаа на одмор.

Победата за Ливерпул ја донесе Жоел Матип во 67. минута, а одлуката за англискиот шампион ќе падне во последното коло кое се игра во недела на 22. мај.

Манчестер Сити има бод повеќе, а титулата би ја обезбедила и победата над Астон Вила. Од друга страна, единствен начин Ливерпул да ја освои титулата е да го победи Вулверхемптон, а не Сити да слави.

Резултат и стрелци:

Саутемптон – Ливерпул 1: 2 (Редмонд13 ‘- Минамино 27′, Матип 67’)

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!