Вие имате прво да ја знаете вистината

МРЕЖА ОД 120.000 БУНКЕРИ ПОВРЗАНИ СО КИЛОМЕТАРСКИ ТУНЕЛИ! Финска и Шведска со години се подготвуваат за напад – ОВА Е НАЈБЕЗБЕДНИОТ ГРАД ВО СВЕТОТ! (видео)

По Студената војна, мрежите на подземните бункери низ Европа почнаа да опаѓаат, но не и во Скандинавија, каде што се градат нови.

Студената војна заврши и европските влади повеќе не ги сметаат бункерите за приоритет. Ја исклучивме можноста за нуклеарен напад и се опуштивме. Потоа, во 2014 година, Русија влезе на Крим и тоа беше повик за будење за нас. Сфативме дека сме наивни“, изјави во 2018 година портпаролот на шведската државна служба Уве Брунстром.

Од 2014 година, Шведска работи забрзано на подготовка и модернизација на својата мрежа на подземни бункери.

Според проценките на надлежните служби, моментално во оваа скандинавска земја има меѓу 65.000 и 70.000 бункери подготвени да примат речиси 80 отсто од шведското население (околу 10 милиони). Истата ситуација е и во Финска, која има мрежа од околу 55.000 подземни бункери кои имаат доволен капацитет да го сместат целото население (околу 5,5 милиони).

Двете земји деновиве најавија дека ќе влезат во НАТО и покрај предупредувањата на Русија да не го прават тоа. Иако рускиот претседател Владимир Путин изјави дека на овие земји „не им се заканува никаква закана“, Скандинавците сметаат дека постои закана.

Додека има мир, бункерите се користат како кина, клубови, цркви, музеи, спортски терени и слично. Кога владата ќе издаде наредба, тие можат да се претворат во бункери во рок од 72 часа, пишуваат странските медиуми.

Решена да го подготви и едуцира населението навреме, Шведска испрати флаери на 20 страници на домашните адреси на сите свои граѓани во 2018 година, советувајќи ги како да постапат во случај на војна, како да подготвуваат храна, да користат оружје, да разликуваат лажни вести од вистински.

Ако има криза или војна, флаерот е наменет како дополнителна едукација на нашите граѓани. Шведска е побезбедна од многу други земји, но секогаш постои можност за закана и затоа мора да реагираме. Ако сте подготвени, тогаш е полесно да дејствувате“, објасни тогаш за The Guardian портпаролот на шведската влада.

Цивилната одбрана и заштитата се прашање на солидарност во нашата култура“, изјави професорка од данскиот универзитет во Архус.

Имаме долга традиција на подготовка и подготвеност. Секогаш треба да бидеме подготвени и да имаме решение“, изјави за ABC News, Чарли Салониус-Пастернак, истражувач во Институтот за меѓународни односи во Хелсинки.

Шведската влада има развиено и апликација каде што може да се види каде е најблиското засолниште.

Покрај модернизирањето на старите, властите градат нови бункери бидејќи тоа го бараат граѓаните на кои не им се допаѓа идејата дека 20 до 30 отсто од населението немаат пристап до засолниште.

Од друга страна, Финците се подготвени, колку што една земја може да биде подготвена за нуклеарна војна. Хелсинки на тој начин ја носи неофицијалната титула „најбезбеден град во светот“.

Под финската метропола има дури 5.500 подземни бункери и засолништа поврзани со серија тунели долги 330 километри. Има место за секој еден од 660.000 жители на Хелсинки, плус уште 100.000 луѓе, проценуваат властите.

Во главните градски бункери постојано има доволно храна и вода за 14 дена, многу од нив се поврзани со продавници со тунели, обезбеден е синџирот на снабдување и според проценките на државните служби во нив може да се живее со месеци без никакви проблеми.

Пораката на овие бункери е дека Финска ќе преживее. Подготвени сме на се“, велат од финската државна служба.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!