Вие имате прво да ја знаете вистината

НЕХАМЕР – ФИЈАЛА: „ЈАСНО Е ДЕКА НА УКРАИНА Ѝ ТРЕБА ПОДДРШКА И СОЛИДАРНОСТ, НО И НА ЗАПАДЕН БАЛКАН!“

Австрискиот канцелар Карл Нехамер и чешкиот премиер Петр Фијала денеска во Прага најавија дека ќе работат заедно за да постигнат „јасна промена“ во европската интеграција на Западен Балкан бидејќи регионот не смее да биде заборавен поради војната во Украина.

Говорејќи на заедничката прес-конференција по средбата, Нехамер рече дека побарал од Фијала Чешка да не го губи од вид Западен Балкан.

  • Светската јавност е концентрирана на војната во Украина, а на Балканот нема толкаво внимание. Јасно е дека на Украина и треба поддршка и солидарност, но и на Западен Балкан, рече австрискиот канцелар.

Нехамер, кој го посети Западен Балкан, го информираше чешкиот премиер за согледувањата од тоа патување и предупреди дека многу тензичната ситуација во Босна и Херцеговина бара внимание од ЕУ.

  • Не сакам Западен Балкан да има чувство дека ја заборавивме неговата кандидатура за ЕУ ​​поради Украина, рече Нехамер.

Чешкиот премиер Фијала му се заблагодари на Нехамер за ветувањето за поддршката на Чешка да биде успешна во еден од најавените приоритети на нејзиното претседавање со ЕУ – постигнување опиплив и конкретен чекор кон приемот на Западен Балкан во ЕУ и, во случајот на Србија, датум за евентуален влез во ЕУ.

  • Го решававме и прашањето за чешкото претседателство со Унијата и интересите на европските земји кои имаат некаква врска со руската агресија врз Украина. Еден од нив е напредокот во европската интеграција на Западен Балкан. Го поздравувам големиот ангажман на Австрија и лично канцеларот. Тој понуди поддршка за Чешка за да направиме исчекор во тој поглед, рече Фијала.

Нехамер и Фијала разговарале и за прашањето за санкциите против Русија и за последиците од можното ембарго на руската нафта и гас во Австрија и Чешка. Нехамер рече дека ембаргото на гас за Австрија и Чешка „не доаѓа предвид“, бидејќи истите услови „мора да важат за сите земји од ЕУ“.

Австрија, Германија и Чешка признаваат дека гасот е важен и ако другите европски земји сметаат дека нафтата е важна, мора да важат истите услови, рече Нехамер.

Тој предупреди дека ослободувањето од зависноста од рускиот гас не може да се постигне преку ноќ и дека ЕУ мора да одреди услови прифатливи за нејзините членки.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!