Вие имате прво да ја знаете вистината

НОВ УДАР ЗА АМЕРИКАНСКИТЕ ТРУПИ: Групата Сабикун изврши молневити напади, три конвои на удар!

Три конвои со логистички материјали и опрема за коалицијата предводена од САД беа нападнати во јужен Ирак.

Првиот конвој за снабдување бил нападнат додека минувал покрај меѓународниот автопат во провинцијата Кадиција, вториот конвој бил застрелан во близина на главниот град на провинцијата Мутана, додека третиот бил нападнат во предградијата на градот Дивани во Кадиција.

Три конвои беа погодени од рачно изработени експлозивни направи. Во нападите нема жртви. Групата која себеси се нарекува Сабикун ја презеде одговорноста за трите напади. Во соопштението, проиранската група вети дека ќе ги интензивира своите операции против коалицијата предводена од САД.

Во таа насока одиме напред, а нашите операции ќе бидат поболни за интересите на бруталниот окупатор – се наведува во соопштението.

Сабикун е една од неколкуте проирански групи кои се појавија во Ирак по атентатот на Абу Махди ал-Мухандис, заменик-командант на Единицата за мобилизација на Ирак (ПМУ) и командант на иранските сили Кудс, Касем Сулејмани, пред повеќе од две години.

Проиранските групи од почетокот на годината нападнаа повеќе од сто конвои за снабдување на коалицијата предводена од САД.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!