Вие имате прво да ја знаете вистината

Оружје за Украина: Што бара Киев од Берлин?

Одлуката не беше лесна – Германија да и испорача тешко оружје на Украина. Владата ја донесе таа одлука дури на крајот на април под притисок на САД, другите сојузници и самата Украина. Исто така, постои неединство меѓу германското население: анкетата на 28 април покажува дека 45 отсто од испитаниците поддржуваат доставување оружје на Украина, но исто толку и се противат на обезбедување тешко оружје за Украина.

Оклопните возила Гепард се тенкови за противвоздушна одбрана. Имаат два орудија од 35 милиметри кои се ефикасни против авиони или хеликоптери кои летаат на височина до 3.500 метри, но можат да погодат и лесно оклопни копнени цели.

Тие патуваат 550 километри со едно полнење и се способни да ги надминат водените препреки. На времето, тие беа развиени вклучително и за борба против Ми-24.

Германија ќе и обезбеди на Украина 50 тенкови, за кои, сепак, мора да се набави дополнителна муниција.

2000 Armored Howitzers е оклопна самоодна артилериска инсталација од 155 милиметри која може да истрела три артилериски гранати за десет секунди и може да погоди цели до 40 километри. Седум ќе и бидат обезбедени на Украина, но ќе биде потребно време да се доведат во борбена готовност – веројатно до лето.

Тенковите Мардер се мултифункционален вооружен систем: тие транспортираат пешадија до линијата на фронтот, обезбедуваат заштита и можат да пукаат. Постои систем за прочистување на воздухот за заштита од нуклеарно, биолошко или хемиско оружје.

Борбените тенкови Леопард 2 се една од гордоста на германската индустрија за оружје. Тие се дизајнирани за одбрана од непријателски оклопни единици. Леопард 2 има топ од 120 милиметри кој може да погоди и статични и подвижни цели.

Стингер е пренослив противвоздушен ракетен систем. Ракетата е развиена во САД, но долго време се произведува во Европа. Откако ќе биде означена метата, како што е борбен авион или борбен хеликоптер, испуканата ракета саматата ја следи на оддалеченост до 4.000 метри. Германија на Украина и обезбеди 500 ракети Стингер од почетокот на војната.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!