Вие имате прво да ја знаете вистината

ПЕКОЛ НА ЗЕМЈАТА: ПОГЛЕДНЕТЕ ГО МОМЕНТОТ КОГА РУСИТЕ СО ТЕРМОБАРИЧНИ ПРОЕКТИЛИ ТОС-1А ГИ УНИШТУВААТ УКРАИНСКИТЕ ТРУПИ! (ВИДЕО)

На каналите на Телеграм се појави видео од руската армија како ги уништува украинските војници со термобарични ракети.

На снимката се гледа пукање од десетици оружја, чад и оган околу фрлачот на проектили.

Експертот за безбедност, Роб Ли, изјави дека на видеото се прикажани снимки од руски УАВ Орлан-10 од термобаричен MLRS удар на TOS-1A врз украинските позиции.

Термобаричните бомби, познати и како горивни и воздушни бомби, се многу подеструктивни од конвенционалните експлозиви. За разлика од касетните бомби, тие не се забранети со меѓународното право, се додека не се користат против цивили.

Термобаричните бомби работат во две фази. Кога ќе се активира полнењето, првата експлозија испрскува пареа од гориво наоколу. Втората експлозија потоа го пали облакот од пареа во воздухот.

Ова резултира со огромна експлозија, предизвикувајќи блескава огнена топка која вшмукува кислород во околината и создава огромен бран експлозии.

Огнената топка може да ги испари телата фатени во близина на експлозија, додека бранот на експлозија под висок притисок може да уништи згради и да ги искине човечките органи.

Видеото дојде во време кога западните воени извори ја споредија улогата на рускиот лидер Владимир Путин во инвазијата со улогата на бригадир или генерал.

Тие исто така рекоа дека генералот Валериј Герасимов микро-менаџирал со војната до најситни детали кои инаку би биле надгледувани од полковникот.

Повикувајќи се на неименуван извор, медиумите наведуваат дека тактичката група на рускиот баталјон била „распуштена“.

„Ако Путин работи како командант на бригадата, тогаш има работа со војници кои би можеле да бројат од 700 до 1.000 војници“, рече тој.

Руската војска досега не успеа да ги постигне своите воени цели во источна Украина, а западните власти веруваат дека одлуката на Путин да преземе лична контрола врз движењето на војниците на теренот придонесе за воени неуспеси.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!