Вие имате прво да ја знаете вистината

„РАЗГОВОРОТ БЕШЕ ДОЛГ И СОДРЖАЕН!“ ЗЕЛЕНСКИ И МАКРОН ИМАЛЕ СУШТИНСКА ДИСКУСИЈА, А ЕВЕ ЗА ШТО СТАНУВА ЗБОР!

Украинскиот претседател, Володимир Зеленски, денеска изјави дека имал „долг и суштински“ телефонски разговор за војната во таа земја со францускиот претседател Емануел Макрон.

  • Разговаравме за тоа како се одвиваат борбите, за операцијата за спас на армијата од Азовстал и за перспективата на преговарачкиот процес. Се покрена и прашањето за снабдување на Украина со гориво  – објави Зеленски на Твитер.

Исто така, како што рече украинскиот лидер, разговарале и за одбранбената поддршка на Франција, подготовката на шестиот пакет санкции на Европската унија против Русија, како и можните начини за извоз на украински земјоделски производи.

  • Имавме суштинска дискусија за нашата апликација за статус на кандидат за членство во ЕУ – додаде Зеленски.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!