Вие имате прво да ја знаете вистината

РОМЕО САВИЌ, КРАЛОТ НА БЕЛГРАДСКОТО ПОДЗЕМЈЕ: ОДМАЗДА ИЛИ…

Ромео Савиќ, кралот на белградското подземје, како што го нарекуваа, не беше типичен криминалец од 1990-тите. Многумина тврдеа дека неговиот лик и дело одговараат на шаблонот на момчето од жешкиот белградски асфалт, но тој самиот негираше. Мистеријата за неговата смрт и денес, 28 години подоцна, ја интригира јавноста.

Савиќ беше пронајден мртов на 8 ноември 1994 година. Непосредно пред тоа тој јавно обвини неколку полицајци, а се верува дека тоа го чинеше живот. На почетокот на септември 1994 година, Ромео од само нему познати причини решил да упати сериозни обвиненија против одредени полицајци. Два месеци подоцна, на 8 ноември, тој почина под чудни околности.

На 7 ноември вечерта тој се вратил дома доцна, а нешто пред три часот по полноќ добил порака на својот пејџер да им се јави на двете девојки. Излегол, а веќе во шест, три часа подоцна бил пронајден мртов пред вратата од неговиот стан. Аутопсијата утврдила дека имало траги од кокаин во крвта, што неговата мајка го негираше. Таа е убедена и дека животот на нејзиниот син би бил спасен со пожртвувана медицинска интервенција. Девојката, чие име стоело во потписот на пораката, и рекла на мајката на Ромео дека таа не ја испратила и дека тоа го направил некој друг.

Одмазда или…

Во моментот на неговата смрт, Ромео имал 24 години. Според официјалната верзија на истрагата и обдукцијата, смртта настапила откако земал апчиња со кои сакал да го неутрализира дејството на кокаинот. Меѓутоа, подземјето верувало дека полицајците кои се занимавале со дилање дрога му се одмаздиле.

Ромео за себе тврдеше дека е нормално момче и дека не му е до тоа да има огромни пари, како и дека не сака да живее живот на типичен криминалец. Тој не негираше дека продавал дрога, но рече дека тоа не е во спротивност со неговиот морал.

  • Јас не сум криминалец, туку човек кој мора да прави некои работи. Не ме привлекуваат големи пари и затоа сум нормален. Но, имам пари, а дај Боже, ќе имам повеќе – рекол еднаш Ромео.

За Савиќ е карактеристично што не препродавал дрога поврзувајќи се со поголеми дилери за кои би работел или со кои би соработувал. Го земал тоа што дилерите со поддршка на полицијата го продавале. Најмногу го мразел таквиот тип на нарко дилери, па решил да им се одмазди.

К, Михајло Дивац, Ромео Савиќ, Бојан Петровиќ, Бане Гребенаревиќ, Горан Вуковиќ, Александар Кнежевиќ
Ромео Савиќ

Не можеше да поднесе дилери или зависници од дрога

Ромео не сакал да открие што направил со украдената дрога, но објаснил како доаѓал до неа.

  • Упаѓав во куќи во кои речиси јавно се шверцуваше дрога и крадев се што ќе најдев. Еднаш, двапати, трипати… А кој нормално би го толерирал тоа? Никој! Но, многу добро знаев кому му припаѓа дрогата, па мораа да бидат мирни. Не поднесувам ни наркомани, а многу од моите пријатели се зависници. Им давам пари, иако знам дека би ме продале, бидејќи дрогата е чудо. Не се каам за ништо што направив затоа што работев самостојно и цврсто. И не ми е жал за ништо што направив заради пријателство. Се надевам дека така ќе ми биде вратено – се надеваше Савиќ.

Ги следел при предавање на големи количества дрога, која со молскавична брзина ја крадел со мала, но добро организирана и обучена група. Целата работа обично траела само една минута.

Во единственото интервју за весниците, Ромео даде објаснување за тоа што го правел.

  • Колку што беше спротивно на законот, барем двојно повеќе беше праведно. Поминував лошо, но работев исправно – изјави тогаш Савиќ.

Бидејќи не дозволил да го нарекуваат криминалец и тврдел дека не ги разбира оние што велеле дека се, го појасни својот став за тоа што прави. Неговото објаснување за тоа како дошло до тоа да го етикетираат како криминалец беше секако уникатно.

  • Крадев „роба“ и автомобили од корумпираните полицајци. Ми се допадна тоа да им го правам на инспекторите кои и самите се криминалци, а тие немаа храброст да ми се спротивстават. Можеби претерав, но се колнам дека никој искрен од мене не настрадал. Секогаш земав од кодоши, пијаници, „Индијанци“… ги понижував и малтретирав. Често го правев тоа за другите. После тоа истото ме чинеше многу – изјави Савиќ.

Неколкупати бил предупредуван да престане со ваквото однесување, но тој не сакал да слуша, како што тврдеше, од гордост.

Ромео Савиќ
Савиќ Ромео

Му ја уништија врската

Во таа лична војна против инспекторите криминалци, чесноста, како што тврдеше, му наредила да им ограби се што незаконски стекнале. Им требаше долго време да соберат храброст да му се спротивстават. Савиќ бил сигурен дека им било преку глава кога почнал да краде дрога од нивните дилери. Тешко беше да се разбере страста во потрагата по, како што ја нарече, „полициската дрога“. Уживаше во тоа што го прави, затоа што знаеше каква навреда е за луѓето од тој свет кога им ги крадеа наркотиците.

  • Сите знаат дека Белград е полн со полициска дрога. Во полицијата има чесни луѓе, шмекери, кои разбираат што се случува, кои не ја продаваат својата совест за 50 или 100 марки. Имам тројца пријатели инспектори, нормални луѓе. Не треба ни да ми кажат дека би ме ставиле во затвор доколку имаат докази. Го знам тоа и не ги обвинувам, бидејќи тие се вистински полицајци – изјави Савиќ.

Ромео беше од Белград, но поголемиот дел од времето го поминуваше со девојката во Нови Сад. Многу се грижеше за неа и многу ја сакаше. Неговата „работа“ постојано се мешаше во нивната љубовна романса.

Според него, дилерите и полицајците „му се качиле на врат“, се обиделе со сите сили да го одвојат од девојката, што на крајот и успеале.

  • Ми ја уништија врската со девојката за која многу се грижам. Не можам ни да замислам како ме претставиле пред девојката која воопшто не го заслужува тоа – се налути Савиќ.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!