Вие имате прво да ја знаете вистината

СЕАТ СТРАВ МЕЃУ СРБИТЕ! СО КОПИРАЊЕ НА ПОРАКА НА МАСОВЕН УБИЕЦ ВО МЕЈЛОВИТЕ ЗА ПОСТАВЕНИТЕ БОМБИ ЈА ЗГОЛЕМУВААТ ЗАКАНАТА!

Не случајно што во анонимните дојави се цитирани реченици употребени од Тимур Бекмансуров за време на неговиот крвав пир минатата година во Перм, велат експертите за безбедност.

  • Лажните дојави за бомби во речиси 200 училишта и други прометни локации во Србија, кои ја кренаа земјата на нозе во понеделникот, беа намерно поврзани со едно од најновите масовни убиства. Имено, заканувачките пораки со кои информираа за подметнатиот експлозив по електронска пошта имаа многу слична содржина како текстот што го остави Тимур Бекмансуров во септември минатата година непосредно пред неговиот смртоносен марш на кампусот на Универзитетот во Перм во Русија, каде уби шестмина учениците. Со копирање на манифестот на масовниот убиец сакаат да го зголемат стравот кај граѓаните и да ја засилат заканувачката порака, оценуваат припадници на безбедносните служби за Курир.

Медиумско внимание

Некои делови од пораката што пристигнала во училиштата во Србија се идентични со пораките на споменатиот убиец од Русија.

Се мразиме себеси, но сакаме да ги повредиме сите што ќе ни се најдат на патот.Не не напушта чувството дека се околу нас е само сон. Не гледаме причина да пишуваме нешто друго. На крајот можеме да кажеме дека не сме први и далеку од последни. Ќе ве убиваат со автомобили, бомби, ножеви, се што ќе ви падне под рака. Ѓубрињата како нас ќе уништат се околу себе“, гласи пораката што ја добија училиштата во Србија, а станува збор за буквално копирани реченици од масовниот убиец од Перм, судејќи по неговата порака, за која се претпоставува дека е објавена на дарк веб.

Безбедносниот експерт Илија Животиќ за Курир оценува дека копирањето на манифестот на масовниот убиец од Перм е обид да се подигне стравот кај граѓаните на повисоко ниво.

Илија Животиќ, Јован Јањиќ, Милош Стојковиќ
  • Авторот на мејловите испратени на адресите во Србија добро знаел дека сите пораки од ваков тип се внимателно анализирани, преведени и дека се користи аналитичка обработка за да се обидат да се извлечат одредени заклучоци за некако да се дојде до мотивите и организаторите. Исто така, очигледно е дека организаторот знае дека тоа ќе допре до медиумите, кон што и цели, бидејќи секој терорист се храни со медиумското внимание кое предизвикува страв кај луѓето и што му дава дополнителен поттик за понатамошни активности. Она од што не се задоволни организаторите на овие дојави е немањето паника меѓу нашите граѓани, што секако е последица на ужасот што сите го претрпевме во 90-тите, но и довербата што српските граѓани ја имаат во безбедносните служби, кои заедно со црквата, се институциите на кои им веруваат најмногу, објаснува Животиќ.

Без меѓународна помош

Експертот за национална и глобална безбедност Никола Антиќ е убеден дека сето ова треба да се гледа како терористички чин.

Никола Антиќ, Сјајот на денот
  • Самиот факт што ова трае два месеци, а ние немаме меѓународна помош, покажува дека можеме да претпоставиме кој ги испраќа. Да бевме членка на НАТО немаше да добиваме такви пораки, а можеби и немаше да ги добиеме токму затоа што некои земји од НАТО испраќаат такви пораки – изјави Антиќ за ТВ Курир.

Премиерката Ана Брнабиќ изјави дека информациите за бомбите се притисок од странство поради невоведувањето санкции кон Русија.

„Ние сме единствената земја во Европа која не воведе санкции кон Русија, а притисоците се неверојатни од ден на ден, а овие извештаи за бомби се притисоци од странство поради невоведувањето санкции кон Русија“, изјави таа за Пинк.

Инаку, заканите со поставени бомби пристигнале и вчера, па ваква пријава добила и полициската управа во Крагуевац, која се наоѓа во рамките на општинската зграда во Крагуевац. Објектот бил евакуиран и се покажало дека пријавата е лажна.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!