Вие имате прво да ја знаете вистината

Тажниот крај на екс канцеларот – Сите го напуштија поради Путин и парите од Москва: Му затворија врата во пивниците, а неговото омилено јадење го тргнаа од менито

Роденденот на Герхард Шредер беше на 7 април. Тој наполни 78 години. Тоа би било повод за голема прослава. Шредер беше премиер на германската покраина Долна Саксонија од 1990 до 1998 година, а потоа и седми канцелар на Сојузна Република Германија – од октомври 1998 до ноември 2005 година, пишува Дојче веле.

200 гости присуствуваа на приемот во Градското собрание на Хановер. Во тоа време, поранешниот канцелар сè уште беше почесен граѓанин на главниот град на Долна Саксонија.

Денеска Шредер повеќе не е почесен граѓанин на Хановер, тој доброволно го напушти фудбалскиот клуб Хановер 96 – кој сакаше да го избрка, а сега би било прашање дали ќе се најдат доволно гости за да се организира голема прослава во негова чест. Поранешниот канцелар се изолираше со неговото упорно одбивање да се откаже од својата позиција во надзорните одбори во руската енергетска индустрија и да се дистанцира од претседателот Владимир Путин. Пријателите и поранешните политички придружници се оградија од Шредер. Веќе не е отворен за никакви аргументи и приговори, велат тие.

Поранешниот канцелар, исто така, ги загуби симпатиите на јавноста и одамна не е добредојден насекаде. Кога тој беше на одмор, на почетокот на мај, со својата петта сопруга, Со-јеон Шредер-Ким, на островот Нордерни во Северното Море, локален угостител веднаш им наложи на вработените во неговите три ресторани и пиварници да му забранат на Шредер да влезе. “Толку добра и доследна одлука”, коментира еден корисник на Фејсбук страницата на угостителот. “Вашата пиварница треба да добие медал за оваа храбра и важна акција!”, напиша друг.

Берлинскиот бар “StäV” го отстрани од менито терминот “Altkanzler-Filet” (филе-стар канцелар) што се користи за колбасот што Герхард Шредер сака да го јаде. Покрај тоа, фотографијата на Шредер наводно била отстранета од барот.

Политички Берлин одамна се дистанцираше од поранешниот шеф на владата и сега оди чекор понатаму. Во Бундестагот Комисијата за буџет ќе расправа за тоа дали може да се намали сумата со која се финансираат деловните простории, службените возила и персоналот на поранешниот канцелар до крајот на неговиот живот. Сојузниот министер за финансии и лидер на ФДП, Кристијан Линднер, дури бара средствата целосно да се укинат. Одговорот на прашањето од Клубот на левите пратеници во Бундестагот покажува дека трошоците за Герхард Шредер изнесуваат околу половина милион евра годишно.

Сепак, Шредер во моментов и онака нема повеќе персонал во канцеларијата. Сите тие поднесоа оставки во март и се преселија на други позиции во парламентот. Дури и неговиот долгогодишен шеф на канцеларијата и писател на говори, кој може да се наврати на 20 години работа со истакнат социјалдемократ, повеќе не сакаше да работи за него.

Генералниот секретар на ФДП, Бијан Џир-Сараи го поддржува барањето да му се одземат средствата на Шредер. Покрај тоа, тој и политичарот на Зелените Рајнхард Бутикофер предложија воведување санкции против Шредер. “Сакаме да ги погодиме оние групи кои имаат корист од системот на Путин. Затоа е сосема логично да се испита колку е важен Шредер за овој систем”, рече Џир-Сараи.

Њујорк тајмс, кој неодамна го интервјуираше Герхард Шредер, пишува дека поранешниот канцелар во руската енергетска индустрија заработува околу еден милион евра годишно. Во 2005 година, набргу по напуштањето на владината функција, се вработил во гасоводната компанија “Северен тек”. Останува уште претседател на одборот на акционери. Тој е и шеф на Надзорниот одбор на рускиот државен енергетски гигант Роснефт и се уште е регистриран во соодветниот трговски регистар како претседател на одборот на директори на “Северен тек 2 АГ”.

Пратеничката група на сестринските партија ЦДУ/ЦСУ сега бара на Шредер да му биде забрането да работи за руската енергетска индустрија. “Ова е релативно лесно да се направи со издавање соодветна забрана за активности”, рече пратеникот на ЦДУ Томас Хајлман, кој побара од научната служба на Бундестагот да го анализира правниот пат и како тоа може да се направи. Сумите на пари што Шредер сепак би ги добил тогаш ќе мора целосно да се уплатат во државната каса, вели Хајлман.

Во СПД со месеци се обидуваат да го убедат Герхард Шредер да поднесе оставка. Без успех. Поранешниот канцелар отсекогаш мислел дека, како што рече, може да живее како што сака и дека тоа никого не засега. Лидерот на СПД, Ларс Клингбејл, гледа на тоа поинаку. “Не може да соработувате со агресор, поттикнувач на војна како Путин. Како поранешен канцелар, никогаш не се однесувате целосно приватно. Особено не во сегашната ситуација”, напиша тој на социјалните мрежи непосредно по рускиот напад на Украина.

Шредер тогаш не реагираше и така продолжува до денес. Во меѓувреме, СПД има 14 барања за негово исклучување од партијата. Сепак, процесот е комплициран и може да потрае. Шефицата на СПД, Саскија Ескен би сакала Шредер самоволно да ја напушти СПД, таа побара од него да ја напушти партијата. Ларс Клингбејл исто така процени: “Би сакал Герхард Шредер да биде на вистинската страна на историјата. Но, тој се одлучи за погрешната”.

На тоа не реагираше ниту Шредер. Наместо тоа, во интервју за Њујорк Тајмс, тој дури и експлицитно го бранеше Путин од наводите за масакр на цивили во киевското предградие Буча. Тој верува, и изјави Шредер за новинарката на NYT, дека наредбите не доаѓаат од Путин, туку “од пониски нивоа”. Поранешниот канцелар очигледно не знаеше дека Путин потоа им додели медали на војниците распоредени во Буча.

Поранешниот министер за правда на Долна Саксонија, Кристијан Фајфер – долгогодишен партиски пријател на поранешниот канцелар – гледа во изјавите на Шредер знаци на промена на личноста што го загрижува: “Човекот што го гледаме сега веќе не е Герхард Шредер што го паметиме од неговото време како канцелар.” Неговиот став за војната на Путин се карактеризира со лажна солидарност и слабост, рече Фајфер.

Бјорн Енгхолм, кој беше сведок на политичкиот подем на подоцнежниот канцелар во раните 1990-ти како премиер на Шлезвиг-Холштајн и претседател на СПД, вели: “Герхард Шредер всушност познавал само една личност во својот живот, а нејзиното име е Герхард Шредер и тоа продолжува до ден-денес”. Шредер, вели тој, отсекогаш имал “висок степен на суета во јавното претставување”. Затоа, Енгхолм претпоставил дека Шредер ќе стори сé за да го задржи својот статус и углед. Дури и да поднесе оставка од позициите во руската енергетска индустрија. “И фактот што тој не го прави тоа длабоко ме изненадува”, вели Енгхолм.

Медиумите, пак, шпекулираат и дека поранешниот канцелар конзумира алкохол, откако во написот на “Њујорк тајмс” беше објавено дека Шредер пиел обилни количини бело вино во едно интервју додека ги исмејувал своите критичари.

Во 2020 година, две години по венчавката, Сојон Шредер-Ким за ток-шоуто НДР изјави дека нејзиниот сопруг и ветил пред бракот дека во иднина ќе пие само две чаши вино дневно. Се придржува се до тоа, со неколку исклучоци, рече таа. Таа самата, како што вели еден роден Кореец, не станала љубител на вино поради нејзиниот сопруг, “туку едноставно пијам со него за да го натерам мојот сопруг да пие помалку”.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!