Вие имате прво да ја знаете вистината

ТАЖНО! СВЕШТЕНИК КОЈ ГИ ОСВЕТИЛ СИТЕ МОТОРИ ВО СЕЛОТО, ПРИТОА ЗАБОРАВАЈЌИ ГО СВОЈОТ ВО ГАРАЖАТА, СЛЕДНИОТ ДЕН ЗАГИНАЛ НА СВОЈОТ КАВАСАКИ!

Свештеникот Драган И.(43) кој синоќа загина во селото Свилеува кај Коцељева кога удри во автомобил со мотор „кавасаки“, само еден ден порано ги осветил сите мотори од селото каде што служел како и оние соседните од Коцељева, но не и неговиот..

  • Судбина е тоа, зборуваат мештаните, сакајќи да направи добро дело и со молитва да ги заштити сите возачи на патот, заборавил да го извади својот мотор од гаражата… Тој ги повика сите возачи ден претходно и ги освети моторите бидејќи почнуваат мото собирите и сакал така да ги заштити. Но, тој заборавил да го извади својот мотор од гаражата. Не знаеме дали има врска, но тој се случи да го загуби животот на својот мотор – вели еден од жителите на Свилеува.

Sa tugom vas obaveštavamo da je večeras oko 19h u saobraćajnoj nesreći život izgubio nas član, otac Hadzi Dragan IsajlovićNeka su ti široki nebeski putevi.😪

Posted by MK Good Boys-Koceljeva on Monday, May 16, 2022

Мештаните најдобро зборуваат за својот свештеник. Беше, велат, посветен на религијата и семејството, а благодарение на него селскиот храм „прогледал“.

  • Овде дојде од Каона, кај Владимирац. Кога пристигна, црквата беше толку запуштена што мештаните ја затворија вратата. Тој обнови, уреди и реконструираше сè. Беше вистински духовник за мештаните, полн со разбирање и убави зборови – вели мештанин кој наведува дека Владимир го посетил Ерусалим бидејќи до последниот ден и бил посветен на верата.

Мештаните исто така велат дека свештеникот неодамна бил излечен од рак на дебелото црево.

  • Токму кога се излечи, се случи ова – додаваат …

Околностите за оваа несреќа се уште се истражуваат. Како што дознаваме, возачот на автомобилот влегувал во својот двор, а по несреќата изјавил дека мотоциклистот бил многу далеку во моментот на вртење. По контактот со автомобилот, свештеникот летнал неколку метри и удрил во бетонска цевка. Од силината на ударот кацигата се искршила на десетици парчиња, а свештеникот загинал на лице место.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!