Вие имате прво да ја знаете вистината

ТАЈНА ДЕБАТА – Пресвртна точка во политиката на САД: Конгресот ги организира првите сослушувања за НЛО од 1969 година! (видео)

Двајца високи функционери од воениот разузнавачки сектор во вторник ќе сведочат пред Конгресот на Соединетите Американски Држави (САД) на првото конгресно сослушување за НЛО по повеќе од 50 години.

Сослушувањето пред Поткомитетот за разузнавање на Претставничкиот дом ќе се одржи 11 месеци по извештајот во кој се документираат повеќе од 140 случаи на, како што владата официјално ги нарекува „неидентификувани воздушни феномени“ (UAP) забележани од американски пилоти од 2004 година.

Попопуларниот термин НЛО (неидентификуван летечки објект) долго време се поврзува со вонземјански вселенски летала кои не беа споменати во презентацијата за UAP минатиот јуни.

Наместо тоа, фокусот беше на можните импликации за националната безбедност на САД и безбедноста на воздухопловството.

Меѓутоа, во извештајот, некои UAP претходно беа претставени во видеа од енигматични воздушни објекти објавени од Пентагон.

Во овие видеа, неидентификувани објекти покажуваат брзина и маневрирање што ја надминува познатата технологија на авиони.

Американскиот народ заслужува целосна транспарентност“, кажа претседателот на Комитетот за разузнавање Адам Шиф во изјавата.

Воените и разузнавачките аналитичари кои подготвија документ за случаите на „неидентификувани воздушни феномени“ не понудија докази за потеклото на ниту еден од 144-те случаи, освен оној што му се припишува на голем балон што избувна.

Од ноември, новата агенција на Министерството за одбрана наречена Група за идентификација на воздушни објекти и синхронизација на управување е задолжена за истражување на споменатите појави.

Роналд Моултри, кој ја надгледува агенцијата како секретар за одбрана за разузнавање и безбедност, и Скот Бреј, заменик директор за поморско разузнавање, ќе сведочат пред Конгресот.

Сослушувањата ќе се одржат зад затворени врати и без присуство на јавноста.

Одбранбените и разузнавачките аналитичари, исто така, допрва треба да отфрлат вонземско потекло за кој било случај на UAP, изјавија високи американски функционери за новинарите пред да биде објавен извештајот минатата година.

Извештајот претставува пресвртница во политиката на американската влада по една деценија отфрлање, изложување и дискредитирање на набљудувањата на неидентификувани летечки објекти и „летечки чинии“ од 1940-тите години.

Ова е прво сослушување пред Конгресот за НЛО од 1969 година.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!