Вие имате прво да ја знаете вистината

ВАЛКАНА ИГРА ВО ФСБ – Војна во руските тајни служби поради лажните информации што доведоа до инвазија: “ПУТИН БИЛ НАЈМАЛКУ ИНФОРМИРАН А СЕ ОДЛУЧИЛ ЗА ВОЈНА…“

Нова огорчена игра на обвинување избувна во руските тајни служби поради лажни разузнавачки информации, што го наведе Владимир Путин да верува дека неговите војници во Украина ќе бидат пречекани со раширени раце, пишува Daily Mail.

Голем дел од вината е на петтата управа на Федерална служба за безбедност (ФСБ) за собирање непроценливи информации што го доведоа во заблуда Владимир Путин и го оставија „најнеупатениот човек кој одлучува за војната“.

Владимир Путин

Спорните извештаи велат дека генерал-полковникот Сергеј Беседа, началник на петтата управа на ФСБ, и неговиот заменик, Анатолиј Бољух, биле приведени во април и се ставени во домашен или во истражен притвор за протекување планови и проневера на средства.

Петтата управа е позната како странска шпионска група на ФСБ, обвинета првенствено за разузнавачки и политички субверзии во поранешните советски републики како Украина и Казахстан.

Таа, наводно, е одговорна и за „списокот за убиства“ на Кремљ на високи украински функционери кои живеат во Украина. Извори изјавија за IStories, медиум поврзан со водечки руски истражувачки новинари, дека – „нивото на професионализам таму е безвредно“.

Сергеј Шојгу и Владимир Путин

Владимир Путин всушност бил принуден да се откаже од својот план за освојување на главниот град и ја презел контролата над разурнатиот и непрепознатлив Мариупол дури по речиси три месеци борби. Агентите на Беседа го „продадоа воздухот“ наместо да даваат цврсти и веродостојни податоци, пишува споменатиот медиум.

Тие ги преувеличувале или погрешно ги толкувале информациите, понекогаш и целосно ги измислувале. Високите директори верувале во сите овие глупости“, кажал поранешниот функционер на ФСБ, додавајќи: „На пример, тие би известиле дека регионите на Украина немаат вистинска врска со владата во Киев и би побегнале во Русија доколку им се укаже можност“.

Тоа го натера Владимир Путин да си постави цел – да го земе Киев за пет дена, а Мариупол за три дена. Друг офицер на ФСБ, кој сè уште служи, кажал дека имаат многу луѓе кои немаат поим како е започната работата. „Многу луѓе би одбиле да се приклучат на одделот, тоа е навистина како мочуриште“, тврди тој.

Клучниот проблем беше што шпионите на Владимир Путин се потпираа на собрани разузнавачки информации од дискредитираните и бегалци членови на соборената украинска влада во 2014 година. Овие луѓе потоа имаа смена и дадоа лажни или погрешни информации на ФСБ што дадоа многу порозова слика за идната инвазија.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!