Вие имате прво да ја знаете вистината

Вучиќ притиснат до ѕидот се бори за воздух – Професор од Кембриџ: Стравот на граѓаните на Србија од можна одмазда на Русија е основан

Тимоти Лес, професор на Центарот за геополитика на Универзитетот во Кембриџ, смета дека стравот на српските граѓани од можна одмазда од страна на Русија е основан.

-Постои основан страв од можна одмазда од страна на Русија, но и нетрпеливост кон моќните западни земји, од кои доаѓа притисокот врз Србија да се приклучи кон санкциите против Русија – изјави тој за Блиц.

За прв пат во историјата, несомненото мнозинство српски граѓани се против влезот во Европската унија, покажува истражувањето спроведено од Ипсос кон крајот на април. Според истражувањето, дури 44 отсто од граѓаните се против евроинтеграциите, додека 35 отсто се за, а останатите 21 отсто не знаат или не сакаат да гласаат.

Намалувањето на поддршката за влез во Европската унија, според Блиц, се случува главно во кризни ситуации, на пример во време на растечки притисоци поврзани со Косово или пандемијата на коронавирус. Сепак, колапсот никогаш не се случи како во последните недели.

-Постапките и делувањето на ЕУ веќе предизвикуваат незадоволство кон ЕУ. Повеќето српски граѓани повеќе би сакале да останат неутрални во конфликтот во кој се вклучени нивните два главни стратешки партнери. Тие се нервозни поради можна одмазда од страна на Русија, или во форма на прекин на гасот или промена на нејзината позиција кон Косово, со оглед на новиот интерес на Русија за прекројување на границите. Тие не ги ценат моќните членки на ЕУ, како што е Германија, кои го користат прашањето за меѓународното членство на Косово за да извршат притисок врз Србија да ја санкционира Русија – предупреди Лес.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!