Вие имате прво да ја знаете вистината

ЕРДОГАН НЕ ПОТКЛЕКНА: ТУРЦИЈА ГО БЛОКИРАШЕ ПРИСТАПУВАЊЕТО НА ФИНСКА И ШВЕДСКА ВО НАТО!

Турција го блокираше почетокот на преговорите за прием на Финска и Шведска во НАТО, јави ДПА.

Претходно денеска турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ги обвини двете земји, особено Шведска, дека се рај за „терористите на Курдистанската работничка партија“.

Официјално, Анкара е лута поради „блиските врски на двете земји, особено Шведска, со Курдистанската работничка партија (ПКК), вооружена политичка групација. Основана во 1978 година, Турција и голем дел од меѓународната заедница, вклучително и САД и ЕУ, ја идентификуваа ПКК како терористичка организација.

„Шведска има посебно место во турската дијаспора. Од 1980-тите, земјата прими многу политички бегалци, од кои многумина Турција се сомнева дека се милитанти на ПКК. Ова е долготраен спор меѓу Стокхолм и Анкара“, изјави за Франс прес Елис Масикар, специјалист за политичка социологија на модерна Турција.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!