Вие имате прво да ја знаете вистината

Шокантно откритие од црната кутија: “Авионот не паднал, некој од пилотската кабина намерно го урнал!?”

Податоците од летот сугерираат дека некој во пилотската кабина намерно го урнал кинескиот авион на авиокомпанијата China Eastern, што падна на почетокот на оваа година, наведуваат лицата кои се запознаени со прелиминарната проценка на американските официјални лица за тоа што довело до падот, пренесува The Wall Street Journal.

Боингот 737-800 летал на голема височина кога ненадејно почна да паѓа во речиси вертикално спуштање и удрил во планината со голема брзина, при што загинале сите 132 луѓе на летот. Податоците од црната кутија пронајдена на местото на несреќата сугерираат дека командите дадени на системите за управување и контрола биле причина за фаталното потонување на авионот.

“Авионот го направи тоа што му го рекол некој во пилотската кабина”, рече едно лице запознаено со прелиминарната проценка, која вклучува анализа на информациите извлечени од оштетениот снимач на податоци за летот.

Исто така, поддржувајќи ја оваа оценка на американските власти, изворот рече дека кинеските власти, кои ја водат истрагата, досега не откриле никакви механички проблеми или проблеми со контролата на авионот што се урна на 21 март во јужна Кина. Овој модел, инаку, е “коњот за влечење” на светската воздухопловна индустрија и е дел од семејството на авиони “Боинг”, кои го имаат еден од најдобрите безбедносни рекорди во комерцијалното летање.

Тоа беше една од најбрзите паѓања на комерцијален млазен авион во историјата, предупредија претходно новинарите на WSJ. Кинескиот авион летал нешто повеќе од еден час, а потоа ненадејно се нурнал, слетувајќи повеќе од 6.400 метри за 72 секунди. Откако се чинеше дека падот накратко е запрен , авионот престана да емитува податоци и удри во планината.

Информациите собрани досега во истрагата за авионската несреќа ги натераа американските власти вклучени во истрагата да обрнат внимание на активностите на пилотите, велат изворите. Исто така, постои можност некој друг во авионот да провалил во пилотската кабина и намерно да го предизвикал падот, велат оттаму.

Ниту Боинг ниту регулаторите за безбедност на воздушниот сообраќај не работеле на било какви сервисни билтени или безбедносни директиви што би произлегле од оваа несреќа, велат запознаените со проблемот. Ваквите пораки би се користеле доколку властите веруваат дека има потреба да се предупредат авиокомпаниите и пилотите за проблемите на кои се соочил екипажот во несреќата или за деталите што ќе овозможат да се отстрани дефектот на авионот.

Истрагите за несреќи може да откријат претходно непознати докази кои можат да ги зајакнат или ги поткопаат прелиминарните проценки. Едно лице запознаено со прелиминарната проценка на американските официјални лица вели дека Американците ги немаат сите информации достапни за нивните кинески колеги.

Прелиминарната проценка на американските власти се уште не е објавена. Во април, специјализирана публикација, Leeham News and Analysis, објави дека првичното читање од рекордерот за летот на авионот укажува на намерни пилотско внесување записи во контролата на авионот.

China Eastern изјави за The Wall Street Journal дека не се појавиле докази со кои би можело да се утврди дали имало какви било проблеми со авионот или не. Авиокомпанијата ја повтори изјавата на нејзиниот висок функционер од март дека здравствената состојба и семејната состојба на пилотите биле добри, додавајќи дека нивната финансиска состојба била исто така добра.

Авиокомпанијата, исто така, соопшти дека таа не е одговорна за истрагата на несреќата и се повика на официјални изјави, вклучително и резиме на прелиминарниот извештај на кинеската влада објавен на 20 април. Во резимето се наведува дека спасувањето на податоците и анализата на оштетените црни кутии сè уште се во тек.

“Секоја неофицијална шпекулација може да смета во истрагата за несреќата и да влијае на вистинскиот напредок на глобалната индустрија за воздушен транспорт”, велат од компанијата.

Кинеската управа за цивилно воздухопловство (CAAC), државното регулаторно тело за безбедност на воздушниот сообраќај во земјата, не одговори на писмените барања за коментар и не одговори на повиците, наведува WWTJ. Агенцијата не коментираше какви било потенцијални причини за несреќата и рече дека инспекторите ја продолжиле истрагата минатиот месец.

Запрашанa за можен упад во пилотската кабина, China Easter рече дека такво сценарио не е веројатно. Авиокомпанијата цитираше информации од прес-конференција одржана на 25 март, на која кинеските власти соопштија дека не бил испратен код за итни случаи од авионот пред падот.

Откако ја приземји целата своја флота од истиот модел на Боинг, околу еден месец по несреќата, China Eastern почна да ги враќа во функција своите 737-800-ки. Компанијата соопшти дека продолжила да ги проверува авионите кои биле произведени приближно во исто време со урнатиот авион.

Кинеските власти не им навестиле на нивните американски колеги кога би можеле да ги објават своите официјални наоди од истрагата, велат изворите. Во CAAC велат дека навреме ќе го објават секој значаен напредок во истрагата.

CAAC ја заврши прелиминарната истрага за падот, како што се очекуваше според меѓународниот договор за воздухопловство. Кинеската агенција не го објави документот, но даде резиме на наодите, наведувајќи дека комуникацијата меѓу екипажот и контролорот на летање не укажувала на ништо ненормално пред падот на авионот. Контролорите на летање се обиделе да стапат во контакт со леталото откако виделе дека ја губи висината, но немало одговор.

На агенциите за истражување на воздушни несреќи може да им треба околу една година или повеќе за да ги донесат своите конечни заклучоци за причините и факторите на несреќата. Во некои претходни истраги, властите на инволвираните земји не се согласуваа околу тоа дали некој намерно ги соборил авионите.

Несреќата на China Eastern Flight 5735 претставува нов предизвик за воздухопловните власти во земјата, кои во последните години имаат рекорди за безбедност на летот. Пред падот, последната смртоносна авионска несреќа во Кина се случи пред една деценија, а последниот инцидент ја претставува најсмртоносната воздушна катастрофа во Кина од 1994 година. China Eastern соопшти во соопштението дека нивните авиони летале безбедно 18 последователни години.

Авионот на China Eastern целосно се распаднал кога удрил во планината, а остатоците биле расфрлани по шумскиот и нерамен терен. Екипите за пребарување и спасување не пронајдоа преживеани.

Кон крајот на март, тим пожарникари пронашол рекордер со податоци за летот, кој бил закопан длабоко под земја, на околу 40 метри од местото каде што се урнал авионот. Важна улога во напорите на воздухопловните власти да ја утврдат причината за несреќата се очекува да имаат и податоците снимени од овој уред, како и снимачот на гласот во пилотската кабина, кој беше пронајден претходно.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!