Вие имате прво да ја знаете вистината

Невидена снимка од НЛО прикажана во Конгресот, војската признава: “Не знаеме за што се работи” – само дојде во близина на авионот (фото)

Првата јавна расправа во американскиот Конгрес за неидентификувани летечки објекти во САД во последните 50 години заврши со малку одговори за необјаснети појави, пишува Би-би-си.

Двајца воени офицери, кои беа задолжени да ги истражуваат НЛО, рекоа дека повеќето од нив може да се идентификуваат. Но, тие исто така рекоа дека некои “средби” е невозможно да се објаснат.

Забележувањето на НЛО, снимени од американската војска вклучуваат дури 11 случаи кога речиси имало судири со авиони.

Некои “необјаснети феномени на небото”, како што војската официјално ги нарекува НЛО, кои наводно се движеле без забележлив начин за движење

За време на сослушувањето, главниот разузнавач на Пентагон Роналд Мултри рече дека со помош на “ригорозна” анализа, повеќето, иако не сите, НЛО може да се идентификуваат.

– Секој објект со кој ќе се сретнеме може да биде изолиран, карактеризиран, идентификуван и доколку е потребно и уништен, вели Моултри.

Малиот број инциденти, сепак, нема објаснување. Во еден таков случај во 2004 година, пилот и копилот на воен авион, стационирани на носач на авиони во Пацификот, наишле на објект кој веројатно паѓал илјадници метри пред да застане и да почне да лебди.

Во вториот случај, кој за прв пат беше јавно прикажан во вторникот, се гледа предмет кој минува покрај воен авион. Не беше објаснето за каков предмет станува збор.

“Постојат мал број настани во кои има карактеристики на летот што не можеме да ги објасниме со податоците што сега ни се достапни”, рече Скот Бреј, заменик-директор на поморското разузнавање.

Тоа се оние кои очигледно најмногу не интересираат, додаде тој.

Бреј, исто така, се обиде да ја исклучи можноста НЛО да се вонземјански вселенски летала, додавајќи дека органски или неоргански материјал не бил пронајден во ниту еден од необјаснетите инциденти и дека немало обиди за комуникација со нив.

“Не откривме ништо што единиците за надзор на НЛО би го препознале како вонземско по нивното потекло”, рече тој.

Пратениците присутни на сослушувањето изразија загриженост дека секој необјаснет воздушен феномен може да биде закана за националната безбедност.

Рик Крафорд, републиканец од Арканзас, рече дека неуспехот да се идентификуваат потенцијалните закани е “еквивалентен на неуспехот на разузнавачката служба што секако сакаме да го избегнеме”.

“Не станува збор дека најдовме вселенско летало на вонземјани”, додаде тој.

Во случај на објекти со необјаснет погон, Бреј рече дека САД немаат знаење дека потенцијалните непријателски земји имаат таква технологија.

По јавната расправа, комисијата ги затвори вратите за да одржи приватен доверлив разговор со пратениците.

Јавната фасцинација со летечки чинии, светлечки извори на светлина и вселенски летала од други планети трае со децении.

Последната јавна расправа за ова прашање беше во 1966 година, кога републиканскиот конгресмен и иден американски претседател Џералд Форд свика неколку сослушувања за да разговараат за појавата на НЛО по еден таков инцидент во Мичиген кој го виделе 40 луѓе, вклучително и десетина полицајци.

Претставниците на американската авијација го објаснија инцидентот како “мочуришен гас”, а Форд таквиот опис го нарече “несериозен”.

Истрагата на Воздухопловните сили во 1969 година за НЛО наречена”Проект Сина книг” беше завршена откако беше утврдено дека нема летечки објекти што беа потврдени или означени како закана за американската национална безбедност.

Во 2017 година, американските медиуми објавија за тајните напори на Пентагон да ги истражи сведочењата на пилотите и другите членови на американската војска кои пријавиле дека виделе чудни предмети на небото.

Извештаите вклучуваат снимки од НЛО и описи за тоа како се движеле на непредвидливи начини, вклучително и лебдење на место за време на силни ветрови и брзи промени на надморската височина.

Пилотите опишаа дека ги гледале “речиси секојдневно” надвор од воените бази, а еден свиркач опиша како НЛО ги попречувале американските постројки за нуклеарно оружје, па дури и принудиле некои да престанат да работат.

Во 2020 година, фондот за закрепнување од коронa кризата одобрен од Доналд Трамп вклучуваше одредба со која се бара од американските разузнавачки агенции да поднесат некласифициран извештај за НЛО во рок од 180 дена.

Во јуни 2020 година, американскиот директор на државното разузнавање издаде извештај во кој се вели дека нема објаснување за десетиците неидентификувани летечки објекти видени во 2004 година кога биле пријавени 144 такви случаи. Само еден може лесно да се објасни како балон со топол воздух, додека за другите се вели дека “нема објаснување”.

“Повеќето НЛО се веројатно физички објекти”, се вели во извештајот, додавајќи дека 80 од нив биле забележани со помош на развиени воени сензори и радарски системи.

Извештајот од јуни 2021 година не успеа да дојде до дефинитивни одговори за тоа кои се објектите или како функционираат. Извештајот бараше проширена истрага и собирање податоци со оглед на стигмата што им се дава на владините службеници кои известуваат за необјаснети средби.

Минатиот декември, демократите успеаја да вклучат посилно барање за откривање на такви случаи во годишниот извештај за одбраната потпишан од Џо Бајден .

Законот бара војската да формира постојана канцеларија посветена на истраги за НЛО, што е направено, пишува Би-Би-Си .

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!