Вие имате прво да ја знаете вистината

Нови страшни детали за злосторството во Крагуевац – Ја застрелал сопругата во сон, а мајка му го храбрела: Владо, Браво, Сине!

По апсењето на Владимир М.(40) од Крагуевац, кој во понеделникот околу три часот се обидел да ја убие сопругата Милена М.(35), се појавија шокантни детали за моментите кога полицијата го убедувала да се предаде.

Неговата сопруга се уште е во критична состојба, а тој по злосторството се вратил дома, каде го пречекале инспектори, но два часа не сакал да се предаде, па мајката за тоа време го поддржувала со извици, како да не се обидел да ја убие сопругата.

Владимир околу 15 часот дошол дома во населбата Пивара, но штом видел полиција се качил во автомобилот и побегнал.

Успеал да побегне околу пет улици, а потоа бил опколен од силни полициски сили, но се заклучил во автомобилот и наводно се заканил дека ќе се самоубие со истиот пиштол со кој ја ранил Милена. За тоа време дојдоа и неговите пријатели и членови на семејството. Татко му разговарал со него, па во еден момент се обидел да му го украде пиштолот, но Владимир го удрил по коленото. Со него разговарал и неговиот братучед, но и него не го послушал – рекол извор од истрагата.

Тоа што најмногу ги шокираше полицајците кои се обидуваа да го уапсат Владимир е поддршката од неговите пријатели и мајка.

Мајка му зјапаше во автомобилот во кој седеше, а кога полицијата успеа да го убеди да излезе, ги молеше новинарите да не го фотографираат, за да му рече: “Владо, браво, сине!”, А зад неа се слушна пријател кој викаше “Биди силен брат!” На никаков начин не возвратил, па без отпор влегол во полициското возило – вели еден од очевидците за Р.

Кобната вечер во Крагуевац тој ја застрелал сопругата во врат додека таа спиела, а децата биле во друга соба и ништо не слушнале. Таа и вчера беше во критична состојба и во животна опасност.

По комплицирана интервенција направена од тим хирурзи во понеделникот, таа се наоѓа на одделението за интензивна нега на Службата за анестезија и реанимација, а нејзината здравствена состојба се уште се смета за генерално тешка со животозагрозувачка состојба. Таа е, буквално, на линијата меѓу животот и смртта. Нејзините повреди се исклучително тешки бидејќи куршумот предизвикал прострелна рана и големи разурнувања, особено на излезот – изјави за медиумите извор од УЦК Крагуевац.

Таткото на Милена, Мирољуб, едвај нашол сила и на пресот потврдил дека лекарите два дена се борат за животот на нивната ќерка.

Милена се уште е во критична состојба. Сега бев во болница и лекарите ми рекоа дека утре ќе ја префрлат на ВМА – во очај изјави Мирољуб.

Несреќната жена во Крагуевац дошла на одмор од Дрезден, каде последните три години е вработена како лекар во болница, а нејзините деца живеат со татко им Владимир.

Ранетата планирала во вторник да се врати во Германија со сопругот и двете деца, каде требало да се преселат по средување на документацијата, а според нивните пријатели, нивниот син (8) и ќерката (6) не знаат што да се случи и тие постојано прашуваат: “Каде се мама и тато”. Откако ја повредил сопругата, Владимир излегол во дворот од куќата и уште еднаш пукал во соседната куќа на неговите родители, а потоа го фрлил телефонот на тревата, влегол во автомобилот и побегнал.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!