Вие имате прво да ја знаете вистината

Ова се евакуираните војници на полкот Азов од фабриката Азовстал – КАКВА СУДБИНА ГИ ОЧЕКУВА БРАНИТЕЛИТЕ НА МАРИУПОЛ !? (фото)

Украинските војници со автобус ја напуштаат опколената фабрика за челик Азовстал во Мариупол. Вкупно 265 војници, од кои 51 тешко ранет, им се предале на руските вооружени сили.

Руските истражители сега планираат да ги сослушаат, а се споменуваат и пресуди за „злосторства извршени врз цивили“.

Седум автобуси полни со украински војници ја напуштија фабриката за челик Азовстал и пристигнаа во поранешната казнена колонија Оленивка во Доњецк, која е под руска контрола, објави медиумската агенција Ројтерс.

Евакуираните војници на украинските вооружени сили од фабриката Азовстал, Мариупол
Евакуираните војници на украинските вооружени сили од фабриката Азовстал, Мариупол

Тие ги задржаа руските вооружени сили со недели, но на крајот не успеаја да го одбранат Мариупол, кој сега е под руска контрола.

Да потсетиме, Генералштабот на вооружените сили на Украина во вторникот вечерта на своите социјални мрежи потврди дека на своите војници кои се засолниле во фабриката за челик Азовстал во Мариупол им било наредено да се предадат.

Гарнизонот Мариупол ја изврши зададената борбена мисија. Највисоката воена команда издала наредба до командантите на единиците лоцирани во Азовстал да ги спасат животите на човештвото“, се наведува во соопштението на украинската армија.

Евакуираните војници на украинските вооружени сили од фабриката Азовстал, Мариупол

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, кажа дека работата за нивното враќање ќе бара „деликатес и време“.

Благодарение на акциите на вооружените сили на Украина, разузнавачките служби, како и на преговарачката група, Меѓународниот комитет на Црвениот крст и ОН, се надеваме дека ќе успееме да ги спасиме животите на нашите момци. Сакам да нагласам дека на Украина и требаат живи украински херои. Ова е нашиот принцип“, изјави тој.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!