Вие имате прво да ја знаете вистината

ОДМАЗДА НА КРЕМЉ – Москва го употреби најмоќното дипломатско оружје против Италија! Марио Драги: “ОВА Е НЕПРИЈАТЕЛСКИ ЧИН!“

Русија ќе протера 24 италијански дипломати како одмазда, потег што италијанскиот премиер го нарече како „непријателски чин“ и предупреди на опасноста од прекин на дипломатските канали со Москва, објавија италјанските медиуми во средата.

Русија одлучи да возврати откако европските земји први го протераа рускиот дипломатски персонал, објави во средата руската медиумска агенција РИА Новости.

Драги предупреди дека дипломатските канали со Москва не смеат да бидат прекинати.

Ова апсолутно не смее да доведе до прекин на дипломатските канали, бидејќи токму преку овие канали, доколку успееме, ќе се постигне мирот што секако го посакуваме“, изјави претседателот на италијанската влада.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!