Вие имате прво да ја знаете вистината

Тајните служби на Велика Британија го објавија најновиот разузнавачки извештај за состојбата во Украина: КАДИРОВ ГО ПОСТАВИ СВОЈОТ БРАТУЧЕД ЗА КОМАНДАНТ ВО МАРИУПОЛ !?

Министерството за одбрана на Велика Британија го објави најновиот разузнавачки извештај за неиспровоцираната инвазија на руската армија врз територијата на Украина.

  • Покрај фактот што руските вооружени сили го опколија Мариупол повеќе од десет недели, силниот украински отпор ја одложи способноста на Русија да добие целосна контрола над градот. Ова ги спречи неговите први обиди да заземат клучен град и нанесе скапи загуби меѓу руските вооружени сили.
  • Во обид да го надмине украинскиот отпор, Русија значително го искористи помошниот персонал. Ова го вклучува распоредувањето на чеченските сили, кои најверојатно се состојат од неколку илјади борци, првенствено концентрирани во секторите Мариупол и Луганск.
  • Овие сили веројатно се состојат од поединечни доброволци и единици на Националната гарда, кои рутински се посветени на обезбедување на владеењето на лидерот на Чеченија, Рамзан Кадиров.
  • Кадиров најверојатно ќе врши близок личен надзор над распоредувањето, додека неговиот братучед Адам Делимханов веројатно дејствувал како чеченски теренски командант во Мариупол.
  • Борбеното распоредување на таков разновиден персонал покажува значителни проблеми за Русија со ресурсите во Украина и веројатно ќе придонесе за необединета команда која продолжува да ги нарушува руските операции.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!