Вие имате прво да ја знаете вистината

УКРАИНА ПОДГОТВУВА ОФАНЗИВА НА КЕРСОН !? Формираат нова тенковска бригада, обуката на војниците веќе е во тек! (видео)

Судејќи според видео-објавите на Вооружените сили на Украина, може да се заклучи дека Украинците формираат нова тенковска бригада со опрема што ја добиле од Запад, пишуваат странските медиуми.

Единицата тренира на тенкови Т-72М1 кои пристигнуваат од Полска и холандските оклопни транспортери YPR-765, а војниците носат заштитна опрема од британската и турската пешадија. Единицата во Кривој Рог, северно од Керсон, тренира комбинирани операции со тенкови, оклопни возила и артилерија. Се чини дека новата тенковска единица може да стане главна надеж за освојување на Керсон, важно пристаниште на Црното Море кое Русите беа меѓу првите што го окупираа по напуштањето на окупираниот Крим на 24. февруари.

Досега Полска испратила над 240 тенкови во Украина, што е доволно за формирање на две нови тенковски бригади. Чешка испрати и десетици тенкови Т-72 во Украина, а Украинците очекуваат испорака од Германија која испраќа 50 против-воздушни тенкови Gepard. Овој против-воздушен оклоп Krauss-Maffei Wegmann повеќе не е во пописот на германските вооружени сили, но компанијата сè уште го има на залиха.

Откако војската на Владимир Путин го окупираше Керсон, Русите се обидуваат официјално да ја легитимизираат својата управа на градот. Задржувањето на контролата врз Керсон и неговите транспортни врски е исклучително важно за Русите бидејќи ја зголемува нивната способност да напредуваат на север и запад и ја подобрува безбедноста на руската контрола над Крим.

Иако ослободувањето на Керсон е меѓу главните приоритети на армијата на Володимир Зеленски, досега украинските вооружени сили вршат контранапад долж јужниот фронт и сè уште не се движат директно во Керсон. Причината за тоа, според воените експерти, е што една од важните украински формации во јужниот сектор е Резервната 5-та тенковска бригада, дел од одбранбениот гарнизон во Одеса, најважното украинско пристаниште, 110 километри западно од Керсон. Ако 5-та тенковска бригада остане на таа позиција, украинските команданти за нападот на Керсон мора да ги повлечат тешките сили од друга локација.

Видео снимката од обуката во Кривој Рог сугерира дека овие сили веќе се формираат. На видео снимката се гледа како генерал-полковник Олександр Сирски, командант на копнените сили, ги гледа војниците на украинската армија како вежбаат тактики. Војниците се симнуваат од оклопните транспортери YPR-765, кои се холандска верзија на класичниот американски APC M-113, а тенковските екипи истрелуваат топови од 125 милиметри од подобрените советски тенкови Т-72М1. Артилеријата исто така маневрира и истрела муниција од самоодни топови од 122 mm и 152 mm. И двата типа се стандардни во украинските вооружени сили.

Аналитичарите велат дека ќе биде потребно време за младите војници да тренираат на мешавина од полски, холандски и украински возила и дека логистиката нема да биде лесно да се набави и одржува различна мешавина на резервни делови од различни земји.

Доаѓањето на свежо механизирана бригада со стотина тенкови и оклопни возила, артилерија и пешадија може да биде сигнал за порешителна украинска контраофанзива, велат воените експерти.

Според Пентагон, благодарение на странските воени пратки, Украина моментално има повеќе тенкови на своето бојно поле отколку руските вооружени сили. Во последните години Русија произведува околу 250 тенкови и 150 авиони годишно. Врз основа на проценките на досега изгубената руска опрема, украинските сили уништија најмалку три години руско производство на тенкови и едногодишно снабдување со авиони за време на двомесечниот конфликт.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!