Вие имате прво да ја знаете вистината

„Ние сме борбено најподготвената сила на планетата!“ Слуцки околу влегувањето на НАТО во Украина: „Ќе одбиеме секаков притисок!“

Леонид Слуцки, шеф на фракцијата ЛДПР во Државната дума на Сојузното собрание на Руската Федерација, претседател на Комитетот за меѓународни прашања, смета дека Русија ќе успее да одбие директен напад на НАТО, иако таквото сценарио го нарече „фантастично “.

  • Нема потреба да се фантазира за тоа. Ќе можеме да одбиеме секаков притисок од која било непријателска сила … Мислам дека не може да има таква воена конфронтација. Но, иако тој план од пет точки е фантастичен, од моја гледна точка, Русија ќе може да даде достоен отпор секому… Според нашиот воен потенцијал, во смисол на нашиот човечки потенцијал, ние сме борбено најподговената сила на планетата , рече Слуцки, одговарајќи на новинарско прашање за реакцијата на Русија доколку НАТО испрати сили во западниот дел на Украина.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!