Вие имате прво да ја знаете вистината

Ова е вистинската позадина на војната во Украина! Јакшиќ: „Што направи Џон Ф. Кенеди поинаку од Путин?“

Во емисијата на Светислав Басара на Телевизија Курир, „Црвен картон“, гостуваше Бошко Јакшиќ, надворешнополитички аналитичар.

Во познатата емисија тој ја анализираше позадината на рускиот напад на Украина, каде јасно го кажа својот став дека смета дека војната во Украина не започнала на 24 февруари, туку многу порано.

Јакшиќ, меѓудругото, изјави дека верува оти Вучиќ ќе се определи за Западот и потенцира дека е подготвен да го поддржи во тој случај, иако е негова „опозиција за еден куп други работи“. Според него, без разлика на економските интереси со Русија и Кина, се знае дека во одреден момент треба да се легитимирате дали сте Запад или не.

Бошко Јакшиќ

Басара на самиот почеток на емисијата најмногу го интересираше како Русија на Владимир Путин се сврте кон царскиот пат, а надворешнополитичкиот аналитичар истакна дека тоа се должи на игнорирањето на Русија од страна на западните земји.

  • Пропуштена е можноста по падот на Берлинскиот ѕид да се прекине со британската практика за изолација на Русија од Европа. Потоа, со интервенцијата во Ирак, Буш ја подигна цената на нафтата до небо и и овозможи на Русија да закрепне. Пред 15 години Путин одржа познат говор на конференцијата во Минхен во кој на Американците им порача дека повеќе не постои униполарен свет и дека Русија е подготвена за дијалог. Сите го игнорираа, а НАТО продолжи да се шири – вели Јакшиќ.

Тој посочи дека одговорноста за војната во Украина не е само кај Владимир Путин, туку и кај западните земји.

  • Сè потсетуваше на политиката на Хитлер за инвазија на Русија. А потоа следеше одговорот на Путин. Значи, ова не започна на 24. февруари, туку има своја историја и ќе има свои последици. Се сеќаваме на кубанската ракетна криза. Што направи Џон Ф. Кенеди поинаку од Путин? Штом ракетите пристигнале на 100 километри од источниот брег на САД, Кенеди бил подготвен за војна. За другата страна на анализата е тоа како Путин го направи тоа о како дојде до тоа руската армија да изврши воени злосторства. Јасно е дека одговорноста не е само на Путин, туку и на Западот – вели Јакшиќ.
Бошко Јакшиќ

Надворешно-политичкиот аналитичар истакна дека Путин првпат се покажало дека е подготвен на се во 2008 година.

  • Путин не почна вака да се однесува во Украина. Тој за првпат покажа дека е подготвен на се во 2008 година за време на инвазијата на Грузија, која стратешки е многу помалку важна од Украина. Ова е прво објавување на неговите политички сценарија. Сè што беше направено во Грузија се повтори и во Украина. И таму создаде две самопрогласени независни народни републики – Осетија и Абхазија. Тој не сакаше да ги припои кон Русија бидејќи оцени дека е подобро да вршат притисок врз властите во Грузија и се погрижи да нема влез во НАТО. Потоа истото го повтори и со Крим во Украина. Се плашам дека го сфатиле несериозно, па се случи Украина – вели Бошко Јакшиќ.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!