Вие имате прво да ја знаете вистината

Пет сценарија за завршување на војната во Украина – Што носи иднината? На Русите им фалат 150 илјади војници да победат!?

Се посигурни се оние кои велат дека војната во Украина ќе се одолговлекува и дека руската страна се подготвува за долга борба. Меѓутоа, во одреден момент конфликтот ќе заврши, со прекин на огнот или примирје. Волстрит журнал наведе пет потенцијални сценарија за тоа во која насока би можел да се движи конфликтот со оглед на моменталната ситуација.

  1. Колапс на Русија?

Високо мотивираните украински сили успешно ги искористија сите слабости на непријателската армија. Русите се мачеа со логистика, координација, залихи и слаб морал. Меѓу многуте руски жртви имало и многу високи команданти.

И во овој момент повеќето западни аналитичари сметаат дека рускиот “план Б” оди многу побавно од очекуваното, а планот за пошироко руско опкружување и отсекување на украинските сили во Донбас пропадна. Тешката артилерија што ја прими украинската страна веќе ја изместува ситуацијата во нејзина полза. Според некои аналитичари, најголемиот успех на руската армија е тоа што таа сè уште не се распаднала.

“Мислам дека е потценето сценариото во кое има целосно распаѓање на руската страна”, изјави Елиот Коен од непартиската истражувачка група Центар за стратешки меѓународни студии во Вашингтон. И помалку драстични исходи би имале последици во Москва. “Во тој случај, Путин тешко би преживеал на власт”, ​​рече Коен.

  1. Колапс на Украинците?

Многу се зборува за руските проблеми, но и украинската армија се соочува со тешки предизвици. Загубата на работна сила и опрема е значителна, иако многу помала отколку на руска страна (околу 40.000 Руси, според проценките на НАТО). Освојувањето на Мариупол е голема и долгоочекувана руска победа. Украинците сега се под силен притисок околу Северодонецк и Лиман, градови во Донбас. Аналитичарите посочуваат дека, во недостиг на информации, вреди да се погледне како се бори украинската армија, дали, на пример, тие се без стратегија и хаотично.

Тоа кажува многу за ситуацијата во украинските редови. „Досега не сум видел никакви знаци на конфузија“, рече Филипс О’Брајан , професор по стратешки студии на Универзитетот во Сент Луис. Ендрјус во Шкотска. Згора на тоа, се очекува украинските сили да бидат зајакнати со западна воена помош. Најавените десетици милијарди долари треба да обезбедат Украина да не падне. Ова ја прави оваа теорија малку веројатна, се согласува Мајкл Кларк , поранешен директор на Обединетиот кралски институт.

  1. Пат позиција?

Војната може да се претвори во ќор-сокак во кој ниту една страна не сака да изгуби. Веќе се зборува дека конфликтот би можел да трае до следната година, а можеби и подолго. “Војната често е процес на компетитивен колапс каде победува оној кој е сè уште на нозе, иако двете страни претрпеа тешки порази. Тоа се случи во 1918 година”, објаснува Коен од тинк-тенк во Вашингтон.

Според него, таква ситуација е можна ако верувате дека Русите се длабоко закопани, имаат силни верувања и можат да најдат замена за целото изгубениот човечки потенцијал. “Тоа не ми изгледа веројатно”, рече Коен. Сценариото е поверојатно дека Украинците ќе ја искористат својата мобилност и тактичка супериорност за да ги изберат местата на нападот и да навлезат во руските линии.

Неколку аналитичари за WSJ велат дека доколку Украина ја отфрли руската офанзива во Донбас, тие очекуваат да се интензивира украинската контраофанзива, што би предизвикало клучна фаза од војната. Според Кларк, руската армија е премала за да ги постигне своите цели во Украина. Се зависи од тоа дали ќе можат да донесат уште 150 до 180 илјади војници во својата војска. “Ако Русите мобилизираат поголема сила следната година, тогаш влегуваме во фаза на ќор-сокак”, рече Кларк.

  1. Украински напредок

Руската армија започна силна офанзива во Донбас по повлекувањето на силите околу Киев. “Изгледа дека нивната офанзива нема да престане наскоро. Но, во одреден момент тие ќе престанат да се движат напред, а потоа прашањето е дали Украинците ќе можат да ги вратат назад”, вели О’Брајан.

Во таа фаза, сметаат аналитичарите, западното оружје ќе биде клучно. Неодамна, висок функционер на Пентагон рече дека 74 од 90-те хаубици М777 се на позиции околу Харков и на други места. Долгиот дострел на оваа артилерија им овозможува на Украинците да ги нападнат Русите без да ги ризикуваат сопствените позиции. Украина добива и дронови Switchblade и Phoenix Ghost. “Комбинацијата на топови и беспилотни летала е моќна”, истакнува Лоренс Фридман , професор по воени студии на Кралскиот колеџ во Лондон.

Во случај Украина да напредне, прашање е каде ќе застане. Минималниот опсег се демаркационите линии од 23 февруари, во пресрет на инвазијата. Сепак, украинската влада би можела да биде под политички притисок да продолжи и да ја врати територијата изгубена од 2014 година.

Во тој момент, Западот веројатно би сакал војната да заврши што е можно поскоро, вели Кларк.

  1. Ескалација

Од почетокот на војната, често има дискусии за тоа дека на Владимир Путин мора да му биде оставен излез од ситуацијата. Тоа би ги спречило работите да одат предалеку. Некои аналитичари сè уште стравуваат од сценарио во случајот Путин да биде во ќош. Дали би одлучил да користи тактичко нуклеарно оружје или хемиско оружје? Западните аналитичари велат дека тоа е можно, но не е веројатно. Дури и да се користи ваков тип на оружје, тоа не значи дека конфликтот автоматски би прераснал во размена на интерконтинентални балистички ракети меѓу Русија и Западот.

“Тоа е толку табу што дури и неговите подредени би го одложиле спроведувањето на наредбата”, вели Коен.

Тоа ќе доведе до дополнителна изолација на Русија и нејзината економија. Аналитичарите веруваат дека најважниот фактор против употребата на ова оружје би било тоа што нема да донесе големи предности во борбата каде двете страни во конфликтот се премногу блиску.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!