Вие имате прво да ја знаете вистината

Сите се прашуваат како инфлуенсерката што го поддржува Путин доспеа до црвениот тепих во Кан: „Лицемерие, ништо друго!“

Шефовите на Канскиот филмски фестивал се мета на жестоки критики откако и дозволија на Викторија Бонја, модел и инфлуенсер, да излезе на познатиот црвен тепих. Имено, Бонја е голем поддржувач на Владимир Путин и неговата политика.

Не е јасно како Бонја (42) успеа да добие можност да се слика на црвениот тепих. Имено, организаторите го ограничиле пристапот на сите Руси кои го поддржуваат Путин и неговата агресија врз Украина. Таа објави еден куп фотографии на социјалните мрежи, дури и подготовки за излегување, а може да се види и на видеото од фестивалот на магазинот Variety.

Викторија Бонја има 9,2 милиони следбеници само на Инстаграм, а таа се залага за Путин и неговата политика живеејќи во луксуз на Запад, во Монте Карло. Таа многупати ја покажа својата позиција и со тоа го привлече вниманието на медиумите. На пример, таа позираше во костим за капење и маица со неговото лице.

слика
слика

Таа учествуваше и на протест против реакцијата на западните земји на војната во Украина – им се придружи на другите сонародници од високото општество кои беа снимени како ги уништуваат нивните аксесоари означени со Шанел.

  • Ако Шанел не ги почитува своите клиенти, зошто ние мора да го почитуваме Шанел? Збогум – рече тогаш таа и го повика Западот „да престане да ги мрази Русите“.

Бонја имаше поприлично типично патување „низ трње до ѕвездите“, работеше како келнерка и секретарка, а потоа во раните 2000-ти ја започна својата кариера во шоубизот. Работеше како ТВ водителка и имаше неколку помали актерски улоги. Меѓудругото, во проект со украинскиот претседател Володимир Зеленски.

Нејзиното појавување во Кан разбесни многумина.

„Повикуваме соучесник на режимот, лицемерие, ништо друго. – напиша еден на твитер, додека друг се прашува зошто на Бонја не и бил забранет пристапот како личност која ги поддржува медиумите поврзани со Кремљ.

Бонја, пак, ги обвини своите критичари за „двојни стандарди“ и нагласи дека дејствувала со украинскиот претседател.

  • Зошто не ме обележуваат на сликите каде глумам во филмот со Зеленски? – таа рече.
слика

Организаторите, пак, на новинарските прашања за пристигнувањето на Бонја одговорија дека само неколку руски медиуми, водени од „антивоениот однос на Фестивалот“, добиле дозвола да дојдат во Кан. Ниту еден збор не беше кажан за про-путин инфлуенсерката.

А нејзината прошетка по црвениот тепих се совпадна со премиерата на документарниот филм „Mariupolis 2“, кој одблиску покажува каков е животот во Украина разурната од војна. Режисерот на филмот, Литванецот Мантас Кведаровичиус, беше убиен за време на снимањето.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!