Вие имате прво да ја знаете вистината

Флорентино Перез доби „шамар“ каков што никој никогаш му нема удрено! А сега ќе летаат глави во Париз…

Килијан Мбапе избра да пишува историја во својот роден град наместо во најголемиот клуб во светот.

Килијан Мбапе денеска го известил претседателот на Реал, Флорентино Перез дека ја одбил неговата понуда и дека ќе потпише нов договор со Пари Сен Жермен.

„Сакам да ве информирам дека решив да останам во Пари Сен Жермен. Ви благодарам што ми дадовте можност да играм за Реал Мадрид, клуб на кој сум навивач уште од дете. Се надевам дека ја разбирате мојата одлука и ви посакувам се најдобро во финалето на Лигата на шампионите“, Џозеп Педрерол од Чирингит, ја откри содржината на пораката што Мбапе му ја испратил на Флорентино Перез.

Така се стави крај на петгодишното додворување на Кралскиот клуб на најголемата млада ѕвезда на светскиот фудбал. Тоа веројатно значи дека Мбапе никогаш нема да го видиме во дресот на Реал Мадрид. Ќе биде тешко да се надмине ова во Мадрид

Реал го повика Мбапе уште во 2017 година кога дојде од Монако, но младиот Французин тогаш изјави дека се уште не е добро време и дека треба да го почекаат. Тој го избра ПСЖ, кој требаше да биде транзит кон белиот дрес на Меренгес, но сепак се покажа дека е долгорочна иднината на Килијан. Во Мадрид тогаш не беа многу лути и беа свесни за логиката на играчот дека се уште не е подготвен за Реал. Тие беа подготвени да го чекаат. И чекаа… И веќе таму, од почетокот на 2021 година почнаа нови притисоци и преговори. Договорот на Мбапе полека завршуваше, а повиците на Реал беа почести и послатки.

Минатото лето Реал беше подготвен да плати 200.000.000 евра за францускиот напаѓач, но ПСЖ одби да преговара. Дури и по цена да го изгуби играчот бесплатно на крајот од сезоната. И се чинеше дека ќе биде така… Како што наближуваше летото, Мбапе во белиот дрес на Реал беше се пореална слика. Особено по неуспехот на Париските светци во Лигата на шампионите и нивната директна елиминација од Реал оваа пролет.

Некаде околу 10. мај Мбапе му кажа „да“ на најголемиот светски клуб. Понудата беше: 130.000.000 евра како бонус за потпишување на договорот, бидејќи тој доаѓа бесплатно и клубот не мора да плаќа обештетување. Плус петгодишен договор вреден меѓу 30.000.000 и 40.000.000 евра. Плус, Реал му додели над 65% од уделот во маркетиншките права за ликот и делото, што претходно никому не му дозволуваше, а за тоа воопшто се дрзнаа да преговараат само големите ѕвезди. Мбапе требаше да биде во центарот на проектот на Реал во следните десет години, првично да се вклопи во актуелните ѕвезди како Бензема или Модриќ, а потоа да ги наследи како прва ѕвезда. Зборот беше даден и се чекаше само потписот…

Но, богатите Арапи на чело на Пари Сен Жермен не се навикнати на порази во деловниот свет. „Карт бланш“ пристигна од Катар за да вложи неограничени средства и напори во престојот на Мбапе. Без разлика какви закони, правила, финансиски фер-плеј… ПСЖ немаше граници да го убеди Мбапе. Во последните недели започнаа сериозни политички притисоци. И од Доха и од Париз, бидејќи престојот на Мбапе во Франција стана прашање од национално значење. Само погледнете го денешниот твит на Ен Хидалго, градоначалник на Париз:

„Колку е убаво“, напиша таа. Покрај насловот додаде „ОСТАНУВА“.

Се уште кружат различни информации и бројки за конечната понуда на францускиот клуб, но ако се земат некои релевантни извори и новинари, точно е дека Мбапе од „светците“ добил 180.000.000 евра како бонус за потписот и тригодишниот договор вреден 50.000.000 евра нето. Тука зборуваме за нето сумата за играчот! Платата на клубот ќе чини околу 100.000.000 евра на бруто ниво секоја сезона. Значи, речиси половина милијарда евра инвестираа катарските Арапи во остатокот на Мбапе.

„Она што го прави ПСЖ со обновувањето на договорот на Мбапе – и сите знаеме како и од каде доаѓаат тие пари – по загубата од 700.000.000 евра и платниот список од 600.000.000 евра е навреда за фудбалот! Насер Ал Келаифи е исто толку опасен за фудбалот како и проектот Суперлига“, напиша денеска претседателот на шпанската Ла Лига, Хавиер Тебас.

Дури се шпекулира дека челниците на Ла Лига внимателно ја следат ситуацијата и ја чекаат официјалната потврда на договорот на Мбапе во Париз за да започнат правна борба против францускиот клуб. Шпанците ќе го пријават ПСЖ до соодветните тела на УЕФА и ќе побараат официјални објаснувања како на францускиот клуб му е дозволено да ги прекрши сите можни правила за трошење пари на играчи. Но, тешко можеме да замислиме сценарио во кое Александар Чеферин ќе го казни Насер Ал Келаифи поради гневот на Флорентино Перез, кој го спаси од пропаст минатата пролет кога застана на страната на УЕФА против Суперлигата на Перез.

УЕФА исто така ќе најде оправдување доколку ПСЖ инвестира милијарда во остатокот од Мбапе…

И додека некои тврдат дека Килијан и неговите советници одиграле маестрална покер игра за да изнесат два клуба на аукција и да повлечат што е можно повеќе пари, бројни сериозни извори – па дури и лутиот Марк – известуваат дека играчот на крајот бил скршен од спортска перспектива во Паркот на принцовите. Колку и да звучи чудно, тој наводно се предомислил откако ПСЖ му ветил овластувања какви што нема ниту еден играч на светот во сериозен клуб.

ПСЖ се согласи дека мислењето на Мбапе треба да биде едно од клучните при носењето на најсериозните спортски одлуки во клубот. А некои последици веќе се чувствуваат.

Првите „глави што ќе летаат“ се спортскиот директор Леонардо и тренерот Маурисио Покетино. Од денес се веќе бивши. Еден од условите на Мбапе беше клубот на директорската позиција да го доведе португалскиот чудотворец Луис Кампос, кој го откри како играч.

Тој е еден од луѓето со најдобриот „нос“ во светот на фудбалот. Некогаш беше во стручниот штаб на Мурињо во Реал, а подоцна се прослави како ловец на таленти и директор во Монако и Лил. Токму тој ја одбра и создаде таа феноменална генерација на Монако во која Мбапе експлодираше и играше во полуфиналето на Лигата на шампионите. Подоцна направи чудо во Лил, каде создаде шампионски тим кој минатата сезона ја прекина доминацијата на Пари Сен Жермен во Франција. Замина од Лил, со месеци е без работа, а интересно е што имаше понуда од Реал Мадрид и што многумина го гледаа како иден функционер на Кралскиот клуб. Се чини дека Мбапе го убедил повторно да соработува во Париз наместо во Мадрид.

Што се однесува до Покетино, тој никогаш немал ни доверба во Париз и неговиот отказ е потпишан во моментот кога испадна од Реал во Лигата на шампионите. Тој нема ниту искушение, ниту харизма да контролира ваква соблекувална. Желбата на Мбапе е на клупата на „светците“ да дојде Зинедин Зидан, а Насер Ал Келаифи му ветил дека ќе направи се за да ја исполни.

Нема да има и крај. На Мбапе не му се допаѓа ниту „холивудската“ соблекувална на Пари Сен Жермен и циркусот што се случува таму секоја сезона по бродоломот во Лигата на шампионите. Во таа соблекувална има премногу преплатени и себични ликови. Се шпекулира дека една од првите жртви би можел да биде дури и Нејмар, кој на крајот не ги исполни очекувањата и не е соиграч на кој Мбапе може целосно да се потпре во нападот на Лигата на шампионите.

Згора на тоа, Французинот го посакува својот сонародник Усман Дембеле, кој ја напушта Барселона и со кој има одлично искуство од репрезентацијата. Ал Келаифи му ветил дека тој лично ќе ги води преговорите, а не некој од директорите и дека ќе му ја исполни желбата. Исто така, Мбапе му спомна на Ал Келаифи дека сака што поскоро решение за голманската сапуница меѓу Навас и Донарума, која предизвикува немир во соблекувалната. Очигледно дури и Италијанецот е поблиску до излезната врата ако Мбапе се прашува…

Така, бајката за новите Галактикос во Мадрид на чело со Килијан Мбапе заврши уште пред да започне. Ќе се обидат да го намалат разочарувањето во Мадрид, но свесни се дека се излажани и поразени. Веројатно сега и тие се каат што така лесно излегоа од игра за доведувањето на Ерлинг Холанд поради Мбапе. Во моментов во светот на фудбалот има малку играчи кои во иднина можат да бидат гаранција за нападот на Реал Мадрид.

Од денеска многумина веројатно ќе ја споредуваат одлуката на Мбапе со онаа на Нејмар. Со заминувањето Бразилецот ја скрши таа страшна Барса, стана најскапиот играч во историјата и требаше да ја донесе толку посакуваната Лига на шампиони на Принц Паркот, но веќе може да се каже дека не вредеше за тие пари и дека неговите најдобри денови се завршени.

Французинот сега ќе биде под страшен притисок, целата одговорност ќе биде префрлена на него и ќе видиме како сето тоа ќе го поднесе. Тој изгледа психолошки посилен од Нејмар за да се справи со тој притисок.

Реал останува да го апсорбира разочарувањето и да се сврти кон правење некои нови планови. Флорентино Перез не доживеал ваков шамар откако пред 20 години за првпат дојде на кормилото на Реал Мадрид. Ги донесе Фиго, Зидан, Роналдо, Бекам, Овен, Кристијано Роналдо, Каку, Модриќ, Крос, Бејл, Азар… Ги фрли на колена големите клубови. Нема клуб од кој не успеал да го земе најдобриот играч. Од лутиот ривал Барса преку Баерн, Милан, Јувентус, до Манчестер Јунајтед, Ливерпул, Челзи, Тотенхем… Навистина, беше одбиен од асови како Тоти или Малдини, но тоа беа приказни полни со меѓусебно почитување во кои никој никому ништо не вети, а другите се само на љубезни покани и предлози. Како Мбапе, никој никогаш не го зафркнал.

Ваквиот епилог можеби ја потресе соблекувалната на Карло Анчелоти пред финалето на Лигата на шампионите во Париз за седум дена. Или можеби ѝ донесе олеснување и ја разбуди огорченоста што пред нос и покажа на Мбапе дека тие се уште се кралеви на светскиот фудбал.

Еден куп играчи објавија на социјалните мрежи денес и пораките се прилично јасни за разбирање. Карим Бензема, Родриго Гоес, Винисиус Јуниор во рок од еден час одговорија со фотографии на кои ја истакнуваат својата љубов и посветеност кон Реал како најголем клуб во светот.

Килијан Мбапе веројатно ги затвори вратите на Реал Мадрид за сите времиња и го прифати големиот предизвик да го стави Париз на картата на шампионот на Европа како најплатен фудбалер во светот, вклучувајќи ги Мадрид, Лондон, Минхен, Милан, Барселона, Ливерпул, Лисабон, Амстердам, Белград…

Времето ќе покаже кој поминал подобро.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!