Вие имате прво да ја знаете вистината

Ердоган најави воени операции во југот на Турција!

Турскиот претседател, Реџеп Тајип Ердоган, во понеделникот рече дека Анкара наскоро ќе започне нови воени операции долж нејзините јужни граници за да создаде безбедни зони со широчина од 30 километри за борба против терористичките закани од регионите.

„Главна цел на овие операции ќе бидат областите кои се центри на напади врз нашата земја и безбедни зони“, рече Ердоган, без да ги прецизира областите на напад.

Ердоган рече дека операциите ќе бидат започнати веднаш штом војската, разузнавачките и безбедносните сили ги завршат неопходните подготовки.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!