Вие имате прво да ја знаете вистината

Зеленски: „Сараевскиот атентат е доказ дека само неколку истрели можат да доведат до милиони жртви!“

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, им се обрати на светските лидери на Светскиот економски форум во Давос, велејќи дека атентатот во Сараево е потврда дека милиони жртви можат да бидат убиени само поради неколку истрели.

Претседателот на Украина ги спомена историските настани кои драматично го променија светот, атентатот во Сараево во 1914 година и Минхенскиот договор од 1938 година, кои им претходеа на избувнувањето на двете светски војни.

  • Се сеќаваме, на пример, како само неколку истрели можеа да доведат до милиони жртви, како што се пукотниците на 28. јуни 1914 година во Сараево. Историјата памети колкава тага може да предизвика злобата на еден човек ако види дека не му се дава доволно отпор. Како што тоа беше, на пример, во 1938 година во Минхен“, рече Зеленски.

Зеленски потоа повика на дополнителни санкции против Русија.

„Сега е време да се даде одговор. Сите руски банки мора да бидат санкционирани без исклучок, отсечени од секаков пристап до технологија и сите комерцијални врски“, рече украинскиот претседател.

Тој додаде дека мора да се изврши максимален притисок за секој агресор да ги знае последиците од своите постапки и повика да се конфискува целиот руски имот во странство и да се стави во посебен фонд за погодените од војната.

Ако агресорите изгубат сè, ќе имаат помала мотивација да започнуваат војни“, рече Зеленски.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!