Вие имате прво да ја знаете вистината

СССР развивал ласерски тенк: Еве какви се шансите Русија да го доврши и употреби во војната! (Видео)

Кон крајот на Студената војна, Советскиот Сојуз започна да експериментира со идејата за поставување тенк опремен со ласер кој може да ги заслепува целните системи на влезните балистички ракети или возила. На крајот, беа направени два прототипа на ласерско оружје 1K17 Szhatie, преведено како „Компресија“, иако тие не беа завршени додека не падна Советскиот Сојуз и беше заменет од новата влада на Руската Федерација.

Денес, Соединетите Американски Држави се меѓу многуте земји кои работат на развој и распоредување на напредно насочено енергетско оружје, или ласери, за голем број воени примени. Воздухопловните сили на САД неодамна ги објавија своите намери да започнат со инсталирање ласери на своите борбени платформи веќе во 2025 година, а американската морнарица започна со тестирање на својот најнов ласер, MK 2 MOD 0, на бродот USS Portland во мај оваа година. Но, неколку децении пред да излезат на виделина овие програми, Советскиот Сојуз веќе ја истражуваше идејата за користење на ласери како ракетна одбрана.

Советската стратегија не беше да се користат овие ласери за уништување на дојдовните проектили како што имаат намера да прават со апликациите што се развиваат денес. Наместо тоа, советскиот ласерски тенк имаше за цел да ги заслепи или запали ракетите со електро-оптички сензори кои се користеа за пронаоѓање на нивните цели. Откако ќе се заслепи или оштети, проектилот ќе ја промаши целта, без разлика дали станува збор за 1Q17 или други средства во близина. Други планирани примени вклучуваа употреба на ласерски уред за заслепување на тешки возила како што се тенкови, што го оневозможува прецизното нишанење и пукање.

Како функционираше?

1K17 Compression е всушност дизајниран со користење на голем број модифицирани, но веќе достапни делови, што го прави поевтин за изградба и полесен за одржување отколку што може да биде сосема нова платформа. Шасијата беше специјално дизајнирана за употреба на ласери, но всушност беше само изменета верзија на постоечката долна машина на советската самоодна хаубица Мста-С. На врвот на артилериската шасија, советските инженери поставија склоп кој содржи десетина индивидуални ласери (во два реда од шест), заедно со потребниот ласерски мерач на далечина и леќите за дневно и ноќно таргетирање. Секој од ласерите во склопот доаѓа со свои електрични насочувачки погони, што му овозможува на системот да ги насочува сите ласери кон објекти на различни растојанија.

Самите ласери беа платформи со цврста состојба базирани на алуминиум оксид Al2O3. Заедно, 12 ласери блескаа преку леќите за засилување кои ефикасно конвертираа 12 поединечни зраци во еден зрак со висока моќност. Во возилото биле сместени и големи батерии, кои нуделе можност (според пишувањата на руските медиуми) брзо да се гаѓаат повеќе цели едноподруго. „[Ласерските топови] можеа да ја запалат целата непријателска оптикаво директната линија на видното поле во дел од секундата“, објави рускиот државен весник. Кога имало контакт со непријателски оклопни возила, советските ласерски тенкови едноставно ги заслепувале, што го оневозможувало гаѓањето на целта.

Сепак, важно е да се има предвид дека руската влада, која ја наследи програмата за ласерски тенкови, ја наследи и советската вештина да лаже за нивната воена технологија и способности.

Значи … дали тоа навистина функционираше?

Многу од можностите на советскиот ласерски тенк останаа тајна до ден-денес, и покрај откажувањето на програмата пред неколку децении. Сепак, тврдењата на претставниците кои работеа на програмата се чини дека сугерираат дека таа била многу ефикасна платформа (или барем имала координирана ПР кампања со цел да изгледа така). Се вели дека ласерските системи имаат ефективен дострел кој е најмалку двапати подолг од конвенционалниот тенк, што значи дека може да го заслепи целниот апарат на непријателскиот тенк долго пред тенкот да биде во опсегот на гаѓање.

Некои од руската армија дури сугерираат дека 1K17 би бил ефикасен против хеликоптери кои летаат на ниско ниво. Тврдењето беше дека може да се поврзе со радар за да се идентификуваат потенцијалните цели, а потоа да се користат серија светлечки леќи за да се најде оптиката што хеликоптерот (или кое било друго возило) би можел да ја користи за да ја постигне целта. Ласерскиот тенк потоа ќе испука насочен зрак директно на оптичките системи, уништувајќи ги (како што тврдеа Советите) или барем привремено заслепувајќи ги. Истиот концепт го користеше Кина во последните години – користејќи моќни ласери од земјата за да ги „осветлат“ американските шпионски сателити, ефективно заслепувајќи ги додека светлината не го изгуби видното поле.

За одбрана на ласерскиот уред, возилото е опремено и со противвоздушен топ и митралез NSV од 12,7 мм.

Денес, има малку или никакви докази кои сугерираат дека ласерскиот тенк бил ефикасен како што тврделе Советите или Русите. Можно е високото ниво на тајност поврзано со програмата да овозможило таа да овене и да умре во турбулентните години по распадот на СССР, но поради некоја причина се вели дека ако 1 Q17 беше толку способен како што се тврди, во некој момент ќе доживееше оживување под руското знаме. Се разбира, имаше гласини за заживување на оваа програма – прво во 2015 година и повторно на почетокот на оваа година. Засега, сепак, гласините се сè што имаме.

Откажување на ласерскиот резервоар, но ласерско задржување

Првите два работни прототипа на 1K17 излегоа од производствената линија во 1992 година, веднаш по распадот на Советскиот Сојуз, кој ги започна напорите. Според руските медиуми, програмата била исклучително ветувачка, а некои извештаи дури сугерираат дека била „практично подготвена“ да влезе во масовно производство.

Сепак, имаше некои проблеми што ја ограничуваа ефективноста на 1Q17. Прво и основно, и покрај многу поголемиот дострел од конвенционалниот тенк, тој можеше да се бори со противниците само додека ја одржуваше линијата на видното поле со нив. Ова го направи ранлив на артилериски напади и ја ограничи ефикасноста на ласерите при лоши временски услови (иако советските власти тврдеа дека ласерите се доволно силни за да се пробијат низ облаците).

На крајот, се чини дека високата цена на ласерската платформа, заедно со економските проблеми што следеа по распадот на Советскиот Сојуз, направија да го оневозможат неговото понатамошно финансирање. Програмата беше прекината набргу откако руската војска ги презеде нејзините прототипи. Слични програми, сепак, останаа во развој. Денес, Русија продолжува да работи на ласерско оружје со слични цели. Пред неколку години, тие најавија нов ласер за електронско војување што го развија за да уништи сè, од оптички системи за таргетирање до шпионски сателити. „Системот ќе ги таргетира непријателските палубни, тактички, далекуметни и стратешки авиони, електронските средства и ќе ја потисне радио-електронската опрема на странските воени сателити“, рече Јуриј Мајевски, извршен директор на компанијата за развој на оружје Radio-Electronic Technologies. Групата (KRET) во Москва.

Во согласност со руското наследство на медиумската врева, се вели дека ова ново оружје може едноставно да ги „исклучи“ непријателските оружени системи. „Тоа целосно ќе ја потисне комуникацијата, навигацијата и локацијата на целта, како и употребата на оружје со висока прецизност“, изјави Владимир Михејев, советник на првиот заменик генерален директор на КРЕТ. „Системот ќе се користи против крстаречки ракети и ќе ги потиснува сателитските системи за радио локација. Тоа всушност ќе го исклучи непријателското оружје“.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!