Вие имате прво да ја знаете вистината

Анкара и официјално поднесе барање до Обединетите нации – ТУРЦИЈА ЗАМИНУВА ВО ИСТОРИЈАТА: “Го менуваме името на државата!“

Турција официјално побара Обединетите нации и другите меѓународни организации да го променат името на земјата во Türkiye, соопшти во вторникот министерот за надворешни работи Мевлут Чавушоглу.

Анкара во вторник ќе испрати официјално писмо до сите меѓународни актери и очекува промената да стане официјална по оваа недела“, изјави Чавушоглу за турските медиуми.

ОН се „подготвени“ за промени, а Анкара ги охрабрува промените во Турција уште од англиската верзија на Türkiye во поголемиот дел од нејзината меѓународна кореспонденција, вклучително и во емисиите на вести од надворешната политика, додаде тој.

Потегот на ребрендирање уследи по декретот издаден во декември од претседателот Реџеп Тајип Ердоган за промена на името во Türkiye на англиски, француски и германски, меѓу другите јазици, вклучително и при етикетирање на извозните производи.

Името Türkiye на најдобар начин ја претставува и изворната културата, цивилизацијата и вредностите на турската нација“, се вели во декретот на Ердоган.

Не е јасна точната причина за промена на името на државата и времето во кое се случува.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!