Вие имате прво да ја знаете вистината

“Тој беше поголем од Југославија” – Тито нареди ковчегот со неговото тело да не биде покриен со државното знаме!

На 2 јуни 1969 година, трагично го загуби животот најдобриот стрелец на Југославија и Европа – легендарниот Радивој Кораќ.

Кораќ загина во сообраќајна несреќа додека се враќаше со автомобил во Белград по натпреварот меѓу репрезентацијата на Југославија и селекцијата на Босна и Херцеговина. Тој натпревар се одигра во Сараево.

Кораќ го одложи враќањето од Сараево за следниот ден. Причината беше интервјуто што тој ветил дека ќе го даде на новинарот на “Ослобоѓење”. Веднаш по разговорот заминал за Белград. Сакаше што побрзо да пристигне, за да ја гледа претставата “Коса” во “Ателје 212”. На 12 километри од Сараево изгубил контрола над возилото и починал на лице место. На тој несреќен 2 јуни, големиот Радивој Кораќ отиде во рајот. Тоа беше настан кој длабоко ја потресе целата територија на поранешна Југославија.

Радивој Кориќ беше погребан со највисоки државни почести во Алејата на великаните на Новите гробишта во Белград. Повеќе од 10.000 белграѓани го придружуваа Радивој до неговиот вечен дом. Тој е првиот спортист кој е погребан во Алејата. На барање на тогашниот претседател на Југославија, Јосип Броз Тито, ковчегот беше покриен со олимписко, а не со државно знаме.

“Тој беше поголем од земјата што ја претставуваше. Му припаѓаше на целиот свет”!

Во 1971 година, Светската куќа на кошарката (ФИБА), на предлог на тогашниот секретар Вилијам Џонс, започна европско натпреварување наречено Куп на Радивоје Кораќ. Пехарот што му беше доделен на победникот на натпреварот се викаше Левицата на Жучко – отпечаток во злато. Ова европско натпреварување беше прекинато во 2002 година. Сега Купот на Србија го носи името на познатиот кошаркар.

Кораќ е роден во Сомбор на 5 ноември 1938 година. Мајка му Загорка беше од старо сомборско граѓанско семејство, а татко му Богдан по потекло од Лика, од свештеничка фамилија. Братот Ѓорѓе е роден во 1940 година во Сомбор.

По војната, семејството се преселило во Белград, но набргу по пристигнувањето во главниот град, таткото на Кораќ бил осуден на две години затвор на Голи Оток. Мајката на Загорка цврсто го држела своето семејство во тој период. Радивој успешно го заврши основното училиште, потоа “Втората белградска гимназија”. Беше одличен ученик, по средното образование реши да се запише на Електротехничкиот факултет, многу се интересираше за физика и математика. Но, поради големите обврски во кошарката не успеа да дипломира, иако тоа беше негова голема желба.

На 16-годишна возраст, Кораќ започнал да игра за БСК (подоцна ОКК Београд) под палката на тренерот Борислав Станковиќ. Неговиот помошник Драган Глишиќ Глиша изјави дека Кораќ на почетокот бил срамежлив и повлечен додека не ја земал топката. Кога почна да шутира од различни позиции, јасно беше дека е иден кошаркар. Доволно беше да го научи како да трча со топката, бидејќи имаше вродени шутерски способности.

Кораќ дебитираше во првата лига на 19 години и седум пати по ред беше најдобар стрелец во првенството! Никој пред или после него во историјата на кошарката на овие простори не успеал да го постигне тоа!

Со својот ОКК Београд освои четири југословенски првенства (1958, 1960, 1963, 1964). За десет сезони одигра 169 натпревари за белградскиот тим, постигнувајќи фасцинантни 5773 поени (34 по натпревар).

На 14 јануари 1965 година, Кораќ постигна 99 ПОЕНИ во сала 3 на Белградскиот саем, во натпреварот од Купот на шампионите против шведскиот Алвик! Недостасуваше само еден кош за Жучко да го надмине рекордот на Вилт Чембрлен, кој постигна 100 на еден натпревар во НБА. ОКК Београд победи со 155:57. На два натпревари, Кораќ постигна 170 поени против Швеѓаните.

Кариерата ја продолжи во Белгија, беше прв стрелец на Стандард од Лиеж во сезоната 1967/68 кога овој тим ја освои титулата во Белгија.

Во една прилика гостувал во популарна ТВ емисија и водителката го прашала колку фрлања може да погоди од 100 обиди, а тој одговорил меѓу 70 и 80. Во тој момент завесата се поместила, а зад неа стоел кош. Кораќ го прифати предизвикот, ја зеде топката и ги погоди сите 100 фрлања!

Беше познат по начинот на кој ги изведуваше “слободните фрлања”. Тоа го правеше со двете раце, топката ја држеше малку над подот и ја исфрлаше одоздола.

Следната сезона се преселил во Италија. Играјќи за Петрарка од Падова беше најдобар стрелец во италијанското првенство, со 592 поени на 22 натпревари.

РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА

Своето деби за југословенската репрезентација го имаше во 1958 година. За југословенската репрезентација играше на четири европски првенства и на три беше најдобар стрелец (Белград 1961-216, Вроцлав 1963-239, Москва 1965-195). Со репрезентацијата освоил два сребрени медали на ЕП (1961, 1965), два на СП (1963, 1967) и Олимписките игри 1968 година, како и бронзен медал на ЕП 1963 година.

Тој одигра вкупно 157 меѓународни натпревари и постигна 3153 поени, според тогашните стандарди имаше висок просек од 20,1 поен по натпревар.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!