Вие имате прво да ја знаете вистината

“ГОСПОДИНЕ ЛАВРОВ, ШТО СЕ РУСИЈА УКРАДЕ ОД УКРАИНА !?“ – Храбар украински новинар му постави дрско прашање на Лавров: Следуваше шокантен одговор! (видео)

Министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров денес во Анкара се сретна со неговиот турски колега Мевлут Чавушоглу.

По средбата, рускиот и турскиот колега одржаа заедничка прес-конференција.

Според медиумската агенција Ројтерс, за време на прес-конференцијата на Лавров му било поставено многу непријатно прашање.

НОВИНАР: „Украинска телевизија. Јас се викам Муслиман Умеров. Имам прашање – што е украдено од Украина, освен пченица ? А што успеа Русија да продаде ?

ЛАВРОВ: „Извинете ? Кажи го тоа повторно“.

НОВИНАР: „Што е украдено од Украина, освен пченица, а што успеала да продаде Русија ?

ЛАВРОВ: „А вие зборувате за вас Украинците, вие секогаш сте преокупирани со тоа што можете да украдете и мислите дека така мислат сите други! Ќе ти одговорам. Ги следиме целите што ги објавивме јавно: Да ја исчистиме источна Украина од репресијата на неонацистичкиот режим. Тоа е она што го правиме. А пченицата, денес објаснивме дека не може бесплатно да се транспортира до нејзините дестинации. Русија не создаде никакви пречки за тоа, се бара Зеленски да издаде наредба. Ако сè уште се прашува за нешто таму тој. Тој треба да дозволи влез на странски и украински бродови во Црното Море. Ти благодарам многу“.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!