Вие имате прво да ја знаете вистината

Први детали од состанокот на Лавров со Чавушоглу во Анкара – шефот на руската дипломатија тврди: “Специјалната воена операција напредува според планот!“

Министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров денес по средбата со турскиот колега Мевлут Чавушоглу соопшти дека т.н. „спцеијална воена операција“ во Украина напредува според планот.

Специјалната воена операција напредува според планот и нашите цели се остваруваат“, изјави Лавров.

Тој исто така кажа дека – „ситуацијата со украинското жито нема никаква врска со кризата со храна“, а потоа додаде дека – „Европската унија ја прикажува како катастрофа од големи размери“.

Лавров потоа се осврна на барањата на Зеленски за донации на против-бродски системи.

За повеќе детали од состанокот на шефовите на руската и турската дипломатија подоцна во текот на денот.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!