Вие имате прво да ја знаете вистината

Претседателот на украинскиот парламент дециден: “Територијалниот интегритет на Украина никогаш, ама никогаш нема да биде предмет на преговори!“

„Територијалниот интегритет на Украина никогаш нема да биде предмет на преговори со Русија“, предупреди претседателот на украинскиот парламент, Руслан Стефанчук.

Прашањето за украинскиот суверенитет, независност и територијален интегритет никогаш, ама никогаш нема да биде тема на преговорите. Украина е интегрална, суверена земја и ќе остане така бидејќи целиот цивилизиран свет ја признава како таква“, изјави Руслан Стефанчук за EuroNews за време на посетата на Стразбур во Франција, каде што се обрати пред Европскиот парламент.

Има простор за преговори, за дипломатија. Но, мора да разбереме дека со секој нов Ирпин, со секоја нова Буча и со секој нов Мариупол коридорот за преговори е се помал и помал“, додаде тој.

Зборовите на Стефанчук доаѓаат во време на зголемени шпекулации за тоа какви отстапки би можела да бара Русија за да се запре прекинот на огнот и да се запре бруталната инвазија.

Претходно оваа недела, францускиот претседател Емануел Макрон ја налути Украина откако сугерираше дека Западот „не смее да ја понижува Русија“ за да изгради рампа за излез.

Тој не ги коментираше контроверзните коментари на Макрон, но нагласи дека – „војната ќе заврши со победа на Украина и на цела Европа“.

Никој не знае кога ќе биде, но сигурен сум дека секој ден сме се поблиску до нашата заедничка победа“, потенцираше тој.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!