Вие имате прво да ја знаете вистината

“РУСКАТА ЕВА БРАУН“ – Наводната љубовница на Владимир Путин во шопинг по недвижнини во срцето на втората најмоќна членка на НАТО: “Сè помина под будното око на Ердоган!“

Се шпекулира дека љубовницата на рускиот претседател Владимир Путин има два нови луксузни домови во една од најмоќните земји членки на НАТО, Турција, барем така тврдат руски опозициски извори.

39-годишната освојувачка на златен олимписки медал Алина Кабаева поседува викендица во јужна Турција и куќа во Истанбул, објави Daily Mail.

Купувањето на недвижен имот во Турција било договорено преку посредник и близок соработник на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, тврди 62-годишниот израелски бизнисмен Леонид Невзлин, роден во РусијаНевзлин е поранешен косопственик на нафтениот гигант Jukos и е водечки противник и критичар на Владимир Путин.

Се верува дека Алина Кабаева е љубовница на рускиот претседател и мајка на неколку негови деца, кои тој никогаш официјално не ги признал, иако сите тие информации се официјално демантирани.

Посредникот кој е близок соработник на Ердоган организираше купување на викендица за Алина Кабаева во јужна Турција и куќа во Истанбул“, тврди Невзлин. Тој вели дека турскиот претседател на овие скапи домови ги доделил услугите на неговата претседателска гарда. Сепак, не се дадени конкретни детали за наводниот недвижен имот.

За време на актуелната војна во Украина, Алина Кабаева беше санкционирана од Велика Британија, Европската унија и Канада поради нејзините наводно блиски лични врски со Владимир ПутинНевзлин не даде никакви конкретни докази за своето тврдење за двете наводни куќи.

Меѓутоа, во април тој тврдеше дека рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу бил „исфрлен од играта“ за време на војната, откако доживеал „тежок срцев удар“. Шојгу подоцна одигра значајна улога во парадата за „Денот на победата“ на 9. мај во Москва, иако неговото присуство беше прилично слабо во последните недели.

Невзлин е израелски бизнисмен, инвеститор и филантроп роден во Русија, кој тврди дека има силни контакти и извори внатре во Москва. Тој имаше високи позиции во Групацијата Menatep и нејзината подружница Jukos.

Овие тврдења доаѓаат во време на протекување докази дека Кабаева инаку го користи авионот Falcon 7X од 38 милиони евра кој лета со RA-09009. Според истрагата на Проектот за известување за корупција и организиран криминал (OCCRP), авионот е даден под закуп на RussАir и превезува ВИП патници, кои се под заштита на Федералната служба за безбедност (ФСБ).

Неодамна се проширија гласини дека Кабаева е повторно бремена и дека тоа е причината за вознемиреноста на Владимир Путин во последно време. Кабаева не ги коментираше санкциите што и беа воведени, ниту пак нејзината блискост со Владимир Путин.

За ритмичката гимнастичарка со олимписки медал, која ја нарекуваат најфлексибилна Русинка, се шпекулираше дека живее во куќа во Швајцарија, но тамошните власти негираа дека таа е таму. Таа беше видена двапати овој месец, во Сочи и Санкт Петербург.

Поранешна пратеничка, сега е медиумски магнат и раководи со компанија која поседува телевизиски канали и весници кои го поддржуваат Владимир Путин, за кои, наводно, добива повеќе од девет милиони евра годишно.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!