Вие имате прво да ја знаете вистината

ЗНАЕВ ДЕКА ТАА КОБНА НОЌ ТОЈ “ЗЕМАШЕ НЕШТО” Потресната исповед на пријателот на Метеј Периш: Изгледа дека тоа го плати со својот живот!?

Пријателот на Метеј си ја отвори душата.

Матеј беше прекрасно момче, но знаеше одвреме-навреме да земе нешто. Знаев дека тој зеде нешто и таа кобна ноќ, бидејќи така рекоа момците кои беа со него, но не сакав тоа да го објавам. Да се ​​мешам. Најважно ни беше да го најдеме Матеј – ова е приказната на пријателот на жртвата Матеј Периш, пишува белградски Блиц, откако и официјално беше објавен токсиколошкиот наод на починатиот Сплиќанец.

Според него, другарите кои кобниот ден биле во Белград со Матеј уште за време на потрагата по Сплиќанецот во полиција рекле дека Матеј таа кобна ноќ земал наркотици. Што земал овој млад човек не знае.

Знам дека знаеше кога ќе излезеше да земе нешто. Тоа го прават голем број млади луѓе на негова возраст. За жал, се чини дека тоа го чинеше живот – вели овој млад човек и додава дека се надева дека смртта на Матеј ќе биде опомена за сите млади да не размислуваат да пробуваат наркотици.

Не сакам да се мешам и да зборувам многу за тоа, бидејќи знам дека ќе има некои судски процеси поради сето ова – додаде тој.

Да потсетиме, Матеј Периш последен пат беше виден нешто по 2 часот по полноќ на 31 декември, а неговото тело беше пронајдено по 139-дневна потрага на 18 мај. Телото испливало од Дунав кај Ада Хуја.

Во телото на Матеја Периш (27) од Сплит биле пронајдени траги од наркотици и алкохол, иако телото било во вода речиси шест месеци.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!