Вие имате прво да ја знаете вистината

РУСИЈА И НОРВЕШКА НА РАБОТ НА ВОЈНА?! Можен опасен развој на настаните поради потезите на Осло на северниот остров Свалбард!?

Русија има итно барање до норвешките власти.

Норвешка не дозволи транзит на руска стока за руските рудари на островот Шпицберген, што ги нарушува човековите права и принципите на хуманоста, соопшти денес Константин Косачев, заменик-претседател на Советот на Руската Федерација, Горниот дом на парламентот .

– Станува збор за храна за руски рудари кои работат во таа населба. Норвешките власти со ваквата одлука се обидуваат да ги остават руските рудари без храна, што е целосно неморално. Со ова се кршат човековите права и принципите на хуманоста – напиша Косачов на социјалната мрежа Телеграм.

Тој посочи дека меѓународниот статус на архипелагот Свалбард е воспоставен во 1920 година со Свалбардскиот договор потпишан од Норвешка, САД, Данска, Франција, Италија, Јапонија, Холандија, Обединетото Кралство и Шведска, кој стапи на сила во 1925 година и остана правно обврзувачки.46 земји, пренесува Тас с.

Советскиот Сојуз се приклучи на тој договор на 7 мај 1935 година и Русија учествува во него како наследник на Советскиот Сојуз. Земјите потписнички го признаа целосниот и апсолутен суверенитет на Норвешка над архипелагот под условите утврдени со договорот од Свалбард – изјави Косачов, додавајќи дека дејствието на таа земја е спротивно на меѓународните обврски на Осло од споменатиот договор.

Претседателот на Комитетот за уставно законодавство на Советот на Руската Федерација, Андреј Клишас, напиша на Телеграм дека “со оглед на дејствијата на Норвешка, суверенитетот на таа земја над Шпицберген сега е доведен во прашање“.

Тој рече дека на руските граѓани во Шпицберген треба да им се обезбеди потребната храна и нивната безбедност да биде целосно загарантирана.

Агенцијата Тас с забележува дека норвешката телевизија НРК во вторникот објави, повикувајќи се на Министерството за надворешни работи, дека Осло одбил да дозволи транзит на стока до руските населби на Шпицберген преку граничниот премин Сторски и дека го отфрлила барањето на Русија да ги изземе тие испораки од сегашните санкции.

Норвешкиот вршител на должноста Солвеиг Розебе бил повикан во руското Министерство за надворешни работи поради одбивањето на властите на таа земја да ја пуштат стоката да помине на островот Свалбард.

Побаравме од норвешката страна да го реши прашањето што е можно поскоро. Укажавме дека непријателските дејствија против Русија неминовно ќе предизвикаат реципрочни мерки – се наведува во соопштението објавено на веб-страницата на руското Министерство за надворешни работи.

Претходно беше објавено дека Норвешка го одбила барањето на Русија за премин на стоки за руските населби на Свалбард преку единствениот премин на руско-норвешката граница Штурскуг. Според телевизијата Е24, во моментов на преминот Штурскуг има околу 20 тони руска стока наменета за руските населби на Свалбард.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!