Вие имате прво да ја знаете вистината

Загрепчани денеска масовно го пријавија земјотресот, ЕМСЦ објави мапа

Денеска околу 12:17 часот низ Загреб одекна силен звук како експлозија.  Се докажа дека се работи за пробивање на звучниот ѕид, но со оглед на тоа што немало претходно известување, многу граѓани се исплашиле.

Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC) на Твитер објави дека добиле стотици извештаи од жителите на Загреб дека почувствувале земјотрес. Тој објави и мапа на која се прикажани областите од кои се примаат апликациите.

– Новото пробивање на звучниот ѕид над Хрватска доведе до стотици извештаи за земјотрес – објавија тие.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!