Вие имате прво да ја знаете вистината

Хорор во Чикаго – Погледнете го моментот кога напаѓачот отвори оган додека трае парадата: Луѓето во паника бегаа оставајќи ги количките за бебиња (видео)

Во масовното пукање загинаа најмалку шест лица, а повеќе од дваесетина други беа ранети, изјави началникот на полицијата во Хајленд Парк, Крис О’Нил.

Шест лица загинаа, а најмалку 24 се ранети кога вооружен напаѓач на покривот отвори оган на парадата на Денот на независноста во предградието на Чикаго, Хајленд Парк во понеделникот, претворајќи го граѓанското изразување патриотизам во хаос и паника. 

Сведоците велат дека толпата бегала од пукањето, а репортерот на Чикаго Сан Тајмс вели дека видел најмалку три крвави тела покриени со ќебиња и најмалку пет други ранети и раскрварени. Засега не се знае колку луѓе се ранети, но гувернерот Ј.Б. Прицкер изјави дека според информациите со кои располага, пукано е во девет лица.

Во масовното пукање загинаа најмалку шест лица, а ранети се најмалку 24 други, изјави началникот на полицијата во Хајленд Парк, Крис О’Нил.

“Нема зборови за чудовиште кое чека и пука во толпа семејства со деца кои го слават празникот со својата заедница”, рече гувернерот на Илиноис, Ј.Б. Прицкер.

Полицијата се уште трага по осомничениот, кој О’Нил го опиша како белец на возраст меѓу 18 и 20 години и облечен во маица. На местото на настанот е пронајдена пушка, рече тој. Тој рече дека нападот изгледал како “сосема случаен” и се чини дека осомничениот пукал од покривот. О’Нил ги советуваше луѓето да се засолнат во своите домови.

Вкупно 31 лице се пренесени во болниците, соопштија портпаролите на болницата.

Мајлс Заремски, жител на Хајленд Парк, изјави за Чикаго Сан Тајмс, “Слушнав од 20 до 25 истрели, брзо последователно. Значи, тоа не можеше да биде само пиштол или сачмарка”. Заремски рече дека по пукањето во центарот на Хајленд Парк, видел “луѓе во областа каде што биле застрелани”, вклучително и “жена облеана во крв… . . Таа не преживеа”.

Додека бегаа од рутата на парадата на Централната улица, посетителите на парадата оставија столчиња, колички за бебиња и ќебиња за покривање, не знаејќи што се случило. Дури и додека луѓето трчаа, бендот, навидум несвесен за пукањето, продолжи да свири. Полицијата патролирала во областа со пушки, очигледно барајќи го пукачот.

Полицијата ги повика граѓаните да бараат засолниште и да го избегнуваат центарот на градот.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!