Вие имате прво да ја знаете вистината

Нови 504 случаи со Ковид-19 и 321 оздравен пациент во изминатите 24 часа

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 1.385 тестови, а регистрирани се нови 504 случаи со КОВИД-19 и 321 оздравен пациент. Од вкупниот број на позитивни (504), регистрирани се 133 реинфекции. Во текот на изминатите 24 часа не се пријавени починати лица. Согласно регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од „Мој Термин“ се регистрирани две починати лица од Свети Николе (75г) и Куманово (72г), починати во домашни услови, пријавени за починати на 16.06.2022 и 30.06.2022г., соопшти Министерството за здравство.

Од 504 новозаболени од Скопје се 264, Битола – 38, Велес – 30, Куманово – 26, Прилеп – 25, Кавадарци – 19, Тетово и Струмица – по 15, Струга – 11, Кичево – 10, Штип – 6, Гостивар, Кочани, Гевгелија и Свети Николе – по 5, Неготино – 4, Охрид, Ресен, Крива Паланка, Валандово и Демир Хисар – по 3, Радовиш – 2, Делчево, Берово, Кратово и Македонски Брод – по 1.

Од 321 оздравен пациент од Скопје се 166, Битола – 24, Куманово – 16, Тетово, Кавадарци и Охрид – по 14, Велес и Штип – по 12, Гостивар – 9 , Пробиштип – 6, Прилеп и Неготино – по 5, Радовиш и Крива Паланка – по 4, Кочани, Гевгелија и Валандово – по 3, Струмица – 2, Делчево, Дебар, Богданци, Кратово и Дојран – по 1.

Направени се 1.385 тестови преку: ИЈЗ-211, ЦЈЗ Скопје-32, ЦЈЗ Битола-39, ЦЈЗ Прилеп-25, ЦЈЗ Тетово-32, ЦЈЗ Куманово-41, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-1, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-16, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–88, Жан Митрев (Филип Втори)-21, Авицена-48, Биотек-57, Систина-34, лабораторија Лаор-2, Синлаб-3, Ремедика-8, Плодност-18, Генеа-15, Никоб Лаб-49, ВФВ Медикал-4, Ели МедикаПлус-9, Ројал Медика–2, Спектра-ММ-1, Рапид Лаб–0, Жан Митрев Струмица–3, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-5, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 621.

Досега во земјата се направени вкупно 2.096.095 тестирања на КОВИД-19. Вкупниот број КОВИД-дијагностицирани лица во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 318.138, бројот на оздравени пациенти е 306.309, на починати е 9.339, а на активни случаи изнесува 2.490.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје      150517, Активни   1328
Куманово    16972, Активни    125
Битола      16079, Активни    166
Прилеп      14404, Активни    100
Тетово      13658, Активни    84
Кавадарци   10893, Активни    82
Велес 9994, Активни     103
Гостивар    9701, Активни     40
Охрид 9164, Активни     96
Штип  8202, Активни     53
Струмица    8186, Активни     56
Кичево      5703, Активни     27
Кочани      5175, Активни     38
Струга      4780, Активни     31
Гевгелија   4460, Активни     23
Неготино    3745, Активни     20
Ресен 2775, Активни     13
Свети Николе      2655, Активни     12
Радовиш     2557, Активни     17
Крива Паланка     2441, Активни     15
Делчево     2005, Активни     12
Берово      1698, Активни     5
Дебар 1686, Активни     1
Валандово   1504, Активни     10
Виница      1401, Активни     3
Пробиштип   1284, Активни     4
Богданци    1032, Активни     6
Кратово     980, Активни      9
Крушево     933, Активни      0
Демир Хисар 844, Активни      5
Македонски Брод   747, Активни      4
Демир Капија      596, Активни      1
Македонска Каменица     525, Активни      0
Пехчево     486, Активни      0
Дојран      356, Активни      1.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!