Вие имате прво да ја знаете вистината

Путин утре во Техеран ќе се сретне со Ердоган и Раиси

Рускиот претседател Владимир Путин ќе се сретне со иранскиот врховен лидер ајатолахот Али Хамнеи, иранскиот претседател Ебрахим Раиси и турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган за време на неговата утрешна посета на Техеран, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, за ТВ каналот Росија-24.

Тој истакна дека главната цел на посетата на Путин на Техеран е учество на самитот на тројката во Астана. „Покрај тоа, нашиот претседател има закажано три средби: тоа се разговори со претседателот Раиси, со претседателот Ердоган, а претседателот ќе го посети и врховниот лидер на Иран, ајатолахот Али Хамнеи. Се надеваме дека тоа ќе биде многу суштински дијалог“, рече портпаролот на Кремљ. Според него, на состаноците лидерите ќе разговараат за билатералните односи, „пред се трговските и економските односи“. Песков тврди дека тоа ќе биде можност за размена на мислења за теми околу кои има „фокусни точки“ на ставовите. Со други зборови, ќе зборуваат и за теми за кои не се согласуваат.

Друг функционер на Кремљ беше малку поконкретен за овие „жешки точки“. Според советникот на Путин, Јуриј Ушаков, главна тема на разговор ќе биде конфликтот во Сирија.

„САД и нивните сојузници продолжуваат да го политизираат прашањето за хуманитарната помош за Сирија. Во текот на изминатата година тие не ги исполнија своите обврски во однос на поддршката за проектите за рана реконструкција на основната инфраструктура на Сирија и за олеснување на санкциите, иако соодветните договори беа постигнати пред една година и содржани во резолуцијата 2585 на Советот за безбедност на Обединетите нации за прекуграничен механизам“, рече Ушаков.

„Имајќи ги предвид нивните нови барања со механизмот за прекугранична испорака на помош за Идлиб, Русија уште еднаш се согласи на компромис и на 12 јули ја поддржа резолуцијата 2642 на Советот за безбедност за продолжување на овој механизам за уште шест месеци за да им се даде уште една шанса да ги спроведуваат своите обврски“, рече тој, пренесува руски ТАСС.

Осврнувајќи се на темите на претстојната средба во Техеран, Ушаков рече дека „шефовите на држави детално ќе разговараат за чекорите на хуманитарниот пат“.

Социо-економската ситуација во Сирија е исклучително тешка и незаконските еднострани санкции на Западот против Дамаск имаа сериозен негативен ефект“, додаде тој.

„Согласно резолуцијата на Советот за безбедност на Обединетите нации и во рамките на процесот во Астана, се прават напори да се создадат поволни услови за враќање на сириските бегалци и внатрешно раселените лица во нивните домови“, рече советникот од Кремљ.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!