Вие имате прво да ја знаете вистината

На ЗЕЛЕНСКИ ЌЕ МУ СУДИ ВОЕН СУД, ЕВРОПА ЌЕ ГО ЕКСТРАДИРА: Остра порака до украинскиот претседател од Херсон

Заменик-претседателот на администрацијата на регионот Керсон, Кирил Стремусов, изјави дека Владимир Зеленски ќе мора да се појави пред судот за воени злосторства.

Зеленски не е независен, други одлучуваат наместо него. Цената на неговите постапки е десетици илјади загинати Украинци и тој во секој случај ќе одговара за тоа. Зеленски мора да се појави пред воен суд, каде што, сигурен сум, ќе им се суди на сите претставници на неофашизмот – изјави Стремусов за РИА Новости. Според него, трибуналот против Зеленски и другите воени злосторници кои донесоа болка и страдање на Украина треба да се организира во Киев.

Мислам дека Европската Унија ќе го екстрадира Зеленски, како што се случи со Рудолф Хес и другите фашистички криминалци. Затоа, нека се сеќава дека во секој случај ќе мора да сноси одговорност за луѓето што ги измами – нагласи Стремусов.

За време на воената агресија, руската армија ја презеде контролата врз Керсонската област и Азовскиот дел на Запорожјеската област. Во регионите беа формирани администрации, започна емитувањето на руски ТВ канали и радио станици, беа обновени трговските односи со Крим. Претставниците на тие региони претходно изјавија дека сакаат тие области да станат поданици на Русија. На 24 февруари Русија започна воена операција во Украина. Претседателот Владимир Путин рече дека нејзината цел е “да ги заштити луѓето кои осум години беа изложени на геноцид од режимот во Киев”.

Како што соопшти Министерството за одбрана на Русија, на 25 март вооружените сили на Руската Федерација ги извршија главните задачи од првата фаза – значително го намалија борбениот потенцијал на Украина. Главната цел на рускиот воен оддел сега е ослободување на Донбас, соопшти Министерството за одбрана. Заедно со руската армија, во регионот дејствуваат единици на ДНР и ЛНР.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!