Вие имате прво да ја знаете вистината

Хаос во Будва, туристите го напуштаат градот, се откажуваат скапите пентхауси, хотелиерите се закануваат со затворање на хотелите: Германец го фатил “за гуша” рецепционерот (фото)

Проблемот со бучавата ескалираше во изминатите две недели, гостите ги напуштаат хотелите, а општина Будва не сака да го реши. Тоа се пораките од денешната шеста по ред средба на претставниците на месните заедници “Стари град” и “Госпоштина”, ресторани, хотелиери, локални жители, пишуваат подгорички Вијести.

Претседателот на Советот на МЗ “Госпоштина” Љубо Раѓеновиќ рече дека ситуацијата е надвор од контрола и дека проблемот со бучавата повторно ескалирал и ја повика општината конечно да го реши проблемот и да го спроведе само она што го пропишува законот.

Во екот на сезоната сме, чувствуваме дека ситуацијата излегува од контрола и дека проблемот со бучавата се враќа од почеток, кога граѓаните ја започнаа иницијативата… Апелираме до локалната самоуправа да ja донесе состојбата во законска рамка. Доколку во наредните седум дена не добиеме јасен, цврст одговор од општина Будва, ќе одиме во други инстанци. Нашата иницијатива е јасна, прекумерното ниво на бучава да се внесе во законски рамки, да се овозможи достоинствен живот на граѓаните на Будва, туристите да добијат достоинствени и квалитетни услови за престој. Тука нема политика, само се работи за љубов овој град, да биде вистинска туристичка дестинација – рече Раѓеновиќ.

Тој потсети дека оваа е веќе шеста средба што се организира, но дека стана јасно дека Општината повеќе не дава поддршка, бидејќи на изминатите две средби не присуствуваат нејзини претставници.

На вториот состанок добивме целосна поддршка од претседателот на општината Марко Царевиќ и беше изготвен јасен акциски план. Договорот е секое пречекорување на законското ниво на бучава да биде финансиски санкционирано првите два пати, а третиот пат, доколку ресторанот го игнорира договорот општинскиот Секретаријат за економија да ја откаже одлуката за работа. Во првите неколку недели имавме значителен напредок, но во последните две недели ситуацијата излегува од контрола. Имаме директни изјави од првиот човек на Комуналната полиција дека нема ресурси ситуацијата да се држи под контрола. За жал, мораме да констатираме дека веќе ја немаме поддршката од локалната самоуправа во борбата против бучавата – рече Раѓеновиќ.

Тој нагласи дека сите четири дискотеки на “Словенската обала” веќе имаат по две казни, што значи дека е дојдено до “црвената линија” и дека сега на потег е инспекцијата.

Очекуваме општинските служби да го спроведат ветеното, да им биде јасно дека следен прекршок е одземање лиценца. Друга изненадувачка информација е дека во Будва ниту еден локал нема дозвола за изведување музика во живо. Значи, според информациите што ги добивме од Секретаријатот за економија, поднесени се 16 барања од ресторани, но не е издадена ниту една дозвола – рече Раѓеновиќ.

Директорот на хотел “Александа” во ТН “Словенска плажа” Ранко Поповиќ рече дека нивниот хотел е директно загрозен од дискотеките лоцирани во непосредна близина.

Имаме неверојатни сцени, гостите бараат трансфер секој ден, но за жал, нивото на бучава е неподносливо во собите од задниот дел на хотелот. Во текот на денот имаме десет преселби од еден во друг дел од хотелот. Пред некој ден имавме непријатна глетка, кога гостин од Германија го нападна рецепционерот, токму поради проблемот со бучавата, тој кршеше се на рецепција и го грабна рецепционерот за вратоврската, обезбедувањето мораше да реагира. Секојдневно се јавувам во Општинската полиција и во инспекциската служба, но нема напредок. Ние сме најранливи, ако нешто не се направи под итно, можеме да го затвориме хотелот – рече Поповиќ.

Претставничката на компанијата “Дукли Хотел”, која стопанисува со два хотели со пет ѕвезди и со станбен комплекс вили на Кејп Завала, Нина Гујиќ, побара изрекување итна заштитна мерка и одземање на лиценцата за работа на дискотеки.

Имаме неподнослива врева од 1 јули, секојдневни негативни коментари од нашите гости. Тројца гости веќе ги откажаа своите пентхауси и бараат да го напуштат нашиот хотелски комплекс за да си ги вратат парите – нагласи Гујиќ.

Претседателот на Угостителското друштво Будва, Александар Јовановиќ оцени дека има опструкции на општинските служби да го решат проблемот со бучавата. Тој рече дека иницијативата на мештаните и рестораните дошла да го направи овој град подобар.

Не сакаме Будва да биде препознаена како место за забава, туку град кој има многу атрибути да им понуди на туристите, од културни и историски до природни убавини, наместо врева и хаос. Никој не сака музиката да биде исклучена, но не треба да биде во градските центри каде што создава хаос. За жал, црногорскиот туризам се претвори во младински туризам, кој не е одржлив. Годинава покажа многу проблеми, но бучавата е еден од најголемите проблеми што ги брка сериозните гости – рече Јовановиќ.

Лука Вучковиќ, член на Советот на МЗ “Стар град”, рече дека состојбата во изминатите две недели повторно била иста како на почетокот и дека ако имало напредок, сега проблемот со бучавата повторно ескалирал.

Претседателот на МЗ “Подкошљун” Иван Марковиќ изјави дека ова што се случува во населбата под стадионот Лугови кај спорните дискотеки е катастрофално.

Минатиот понеделник експлодира тој “вулкан”. Граѓаните ми се јавуваат жалејќи се на гласна музика. Се јавив во Општинската полиција и пријавив. Тогаш ми се јави сопственикот на една од дискотеките и ми рече дека ја пријавувам вревата од неговиот локал. Ме обвинуваат дека им го земам лебот од уста – рече Марковиќ, наведувајќи дека е погрешен начинот на кој функционира Комуналната полиција да пријави кој поднесува пријава.

Шефот на општинската полиција и инспекција Дарко Челебиќ изјави дека има само двајца општински полицајци овластени да го решат проблемот со бучавата.

Состојбата е катастрофална, бидејќи само двајца општински полицајци можат да ги извршуваат работните задачи. Двајца општински полицајци се на боледување, еден е под дисциплинска постапка. Дишеме на шкрги. Побаравме од одреден број локални самоуправи да ни обезбедат одреден број комунални полицајци, но ни рекоа дека не можат да ни излезат во пресрет. Се плашам дека крајот на сезоната ќе го дочекаме десеткувани – изјави Челебиќ.

Тој најави дека ќе покрене постапка за одземање на дозволата за работа на дискотека на Словенска плажа.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!