Вие имате прво да ја знаете вистината

ТУРСКАТА ВОЕНА ОПЕРАЦИЈА ВО СИРИЈА: “ЖЕЖОК КОСТЕН ЗА ИЗРАЕЛ!?”

Израел побара од САД да извршат притисок врз Турција да не започнува нова воена операција во Сирија

Израел ги гледа сириските Курди како сојузници против растечкото иранско влијание во Сирија и веќе неколку години ги поддржува и дипломатски и на други начини.

Советникот за национална безбедност на Израел му рекол на својот американски колега Џејк Саливан дека новата турска операција ќе им нанесе сериозна штета на Курдите и може да биде од корист за Иран на долг рок, изјавија израелските власти.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!